Hidroksiapatite mekanokimyasal yöntem ile bor katkılandırılmasında sinterleme sıcaklığının etkisi
The effect of sintering temperature on boron doping of hydroxyapatite using mechanochemical method
- Tez No: 956505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında, kemiğin ana bileşeni olarak bilinen, yüksek biyouyumluluğa ve biyoaktifliğe sahip hidroksiapatit (HA), yaş kimyasal çöktürme yöntemiyle sentezlenmiştir. HA'ya bor (B) mineralinin antibakteriyel etkisi ve osteogenez, yani kemik doku oluşumunu destekleme özelliğinden yararlanmak amacıyla, mekanokimyasal yöntemle B katkısı yapılmıştır. Bor katkılı HA sentezinde, bor katkı miktarının ve sinterleme sıcaklığının faz oluşumu, faz dönüşümü ve oluşan fonksiyonel gruplar üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla, ağırlıkça %0, %2 ve %4 olmak üzere üç farklı bor oranı ile 700 °C, 800 °C, 900 °C, 1000 °C ve 1100 °C olmak üzere beş farklı sinterleme sıcaklığı kullanılmıştır. Katkısız HA numunelerinin sinterleme öncesi ve sonrası yapılan XRD analizlerinde, herhangi bir yan faz oluşmadığı ve ana faz olarak HA'nın bulunduğu gözlemlenmiştir. Farklı oranlarda B katkılandırılmış HA numunelerinde ise, HA ana fazının yanı sıra yapıda yan faz olarak H3BO3 ve β-trikalsiyum fosfat (β-TCP) tespit edilmiştir. Ayrıca, hem B katkı oranın hem de sinterleme sıcaklığının artmasıyla birlikte β-TCP yan faz oluşumunun arttığı belirlenmiştir. Bor katkılı HA numunelerinin XRD spektrumlarında gözlemlenen H3BO3 pikleri ayrıca FTIR analizlerinde gözlemlenen BO2 ve BO3 fonksiyonel gruplarına ait pikler, B katkılamasının başarıyla gerçekleştirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, hydroxyapatite (HA), known as the main inorganic component of bone with high biocompatibility and bioactivity, was synthesized using the wet chemical precipitation method. To benefit from the antibacterial properties of boron (B) and its ability to promote osteogenesis (bone tissue formation), B was incorporated into HA through a mechanochemical approach. In the synthesis of B-doped HA, the effects of B content and sintering temperature on phase formation, phase transformation, and the development of functional groups were investigated. For this purpose, three different B concentrations by weight (0%, 2%, and 4%) and five sintering temperatures (700 °C, 800 °C, 900 °C, 1000 °C, and 1100 °C) were studied. X-ray diffraction (XRD) analyses of undoped HA samples before and after sintering revealed that no secondary phases formed and that HA remained the primary phase. In B-doped HA samples, in addition to the HA main phase, H3BO3 and β-tricalcium phosphate (β-TCP) peaks were observed as secondary phases. An increase in both B contents and sintering temperatures resulted in a higher amount of β-TCP formation. The presence of H3BO3 peaks observed in the XRD spectra of B-doped HA samples, along with the BO2 and BO3 functional group peaks detected in the FTIR analyses, confirms the successful incorporation of boron.