İnsansız hava araçlarında GPS spoofing saldırısının analizi ve yapay zeka ile tespiti
Analysis of GPS spoofing attacks in unmanned aerial vehicles and detection using artificial intelligence
  1. Tez No: 956517
  2. Yazar: AHMET FARUK GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÖNEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE KARACAYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsansız Hava Araçları, askeri operasyonlardan sivil altyapı uygulamalarına, tarımsal izleme faaliyetlerinden afet yönetimine kadar geniş bir yelpazede kullanılmakta olup, bu sistemlerin artan otonomi düzeyleri, Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri başta olmak üzere çeşitli teknolojilere bağımlılıklarını artırmıştır. Ancak özellikle GPS altyapısına dayanan konumlandırma ve yön bulma işlemleri, sinyallerin zayıf, doğrulanmamış ve açık yapısı nedeniyle siber saldırılara açık hale gelmektedir. Bu çalışmada, GPS jamming ve spoofing saldırılarının İHA sistemleri üzerindeki etkileri deneysel olarak analiz edilmiş; saldırıların gerçek zamanlı olarak tespit edilmesini sağlayacak yapay zekâ tabanlı bir sistem önerilmiştir. Çalışmada HackRF One ile sahte GPS sinyalleri üretilerek, Pixhawk 2.4.8 uçuş kontrol kartına sahip bir İHA sistemi üzerinde jamming ve spoofing senaryoları uygulanmış; bu süreçte elde edilen veriler telemetri aracılığıyla toplanmış ve yedi farklı makine öğrenmesi algoritmasıyla analiz edilmiştir. AdaBoost, ANN, KNN, XGBoost, RFC, SVM ve CatBoost modelleri doğruluk, hassasiyet, geri çağırma ve işlem süresi gibi metrikler açısından karşılaştırılmış; en uygun model olarak seçilen XGBoost, yüksek doğruluk oranı olarak %96.40 ve düşük test süresi olarak 0.0101s ile öne çıkmıştır. Model Raspberry Pi'yle uçuş kontrol kartına entegre edilerek gerçek zamanlı tespit sistemi olarak sahada başarıyla test edilmiştir. Geliştirilen sistem, düşük maliyetli donanım ve açık kaynak yazılım altyapısıyla çalışabilmekte olup hem sahte GPS sinyallerini hem de sinyal kesintilerini yüksek doğrulukla tespit edebilmekte, bu yönüyle İHA'ların görev güvenliğine katkı sağlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, önerilen yöntemin hem askeri hem de sivil İHA uygulamalarında GNSS güvenliğini artırma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymakta; ayrıca sistemin, ileri aşamalarda çoklu sensör entegrasyonu ve dinamik öğrenme mekanizmaları ile daha güçlü, uygulanabilir ve geniş kapsamlı bir çözüm haline getirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Unmanned Aerial Vehicles are utilized in a wide range of fields, including military operations, civil infrastructure applications, agricultural monitoring, and disaster management. The increasing level of autonomy in these systems has led to a growing dependence on various technologies, primarily Global Navigation Satellite Systems. However, positioning and navigation processes that rely on GPS infrastructure are vulnerable to cyberattacks due to the weak, unauthenticated, and openly accessible nature of GPS signals. This study experimentally analyzes the effects of GPS jamming and spoofing attacks on UAV systems and proposes an artificial intelligence-based detection system capable of identifying such threats in real time. In the experimental setup, fake GPS signals were generated using HackRF One, and both jamming and spoofing scenarios were implemented on a UAV platform equipped with a Pixhawk 2.4.8 flight control unit. During these scenarios, data were collected via telemetry and analyzed using seven different machine learning algorithms. The algorithms; AdaBoost, Artificial Neural Networks, K-Nearest Neighbors, XGBoost, Random Forest, Support Vector Machines, and CatBoost; were evaluated based on accuracy, precision, recall, and processing time. Among these, XGBoost was identified as the most suitable model, achieving a high accuracy of 96.40% and a low test time of 0.0101 seconds. The selected model was integrated into the UAV system via a Raspberry Pi and successfully tested in real-time conditions. The developed system, which operates on low-cost hardware and open-source software, is capable of detecting both spoofed GPS signals and signal disruptions with high accuracy, thereby enhancing the mission safety of UAVs. The findings of this study indicate that the proposed approach has the potential to improve GNSS security in both military and civilian UAV applications. Furthermore, future developments may enable the system to become more robust, practical, and scalable through the integration of multi-sensor data and the implementation of adaptive learning mechanisms.