PLC ve SCADA entegrasyonu ile ping tabanlı endüstriyel cihaz ve makine durum izleme sistemi
Ping-based industrial device and machine status monitoring system with PLC and SCADA integration
- Tez No: 956518
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ALPER ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında, endüstriyel tesislerde bulunan cihaz ve makinelerin çalışma durumlarının canlı olarak izlenmesi için ping teknolojisi kullanılarak yeni bir sistem geliştirilmiştir. Sistem, Python programlama dili kullanılarak oluşturulan bir yazılımla devreye alınmıştır. Böylece cihazların ve makinelerin, ağdaki IP adreslerine düzenli aralıklarla ping atılarak, aktif veya pasif durumda oldukları belirlenebilmektedir. Başarılı ping sonuçlarında, tesisin bağlı olduğu PLC (Programmable Logic Controller) üzerindeki belirli veri bloklarındaki adresler setlenirken, başarısız sonuçlarda ise bu adresler resetlenir. Bu bilgiler, SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) sistemi aracılığıyla operatörlere panelde yansıtılır ve herhangi bir arıza veya durma durumunda anında müdahale imkanı sağlar. Bu proje, endüstriyel otomasyonda makine ve diğer cihazları izleme süreçlerinin etkili bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak, üretim süreçlerinde verimliliği ve enerji tasarrufunu artırmayı hedeflemektedir. Geliştirilen sistem, ağ altyapısı olan herhangi bir tesiste uygulanabilir olup, bakım ve onarım süreçlerini hızlandırarak arıza kaynaklı üretim kayıplarını minimum seviyeye indirmeyi amaçlamaktadır. Bu sistem, mevcut yöntemlere göre daha düşük maliyetle kurulum ve kullanım imkânı sunar. Bu çalışmada, sistemin tasarım ve geliştirme süreçleri detaylı bir şekilde ele alınmış ve sahada uygulanmıştır. Ayrıca sistem performansı çeşitli testlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, oluşturulan bu sistemin endüstriyel ortamlarda cihaz ve makine durumlarının izlenmesi konusuna önemli bir katkı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new system has been developed using ping technology to monitor the operational status of devices and machines in industrial facilities in real time. The system was implemented using software created with the Python programming language. Through this approach, devices and machines can be determined to be either active or inactive by regularly pinging their IP addresses on the network. In the case of successful ping results, specific addresses in the data blocks on the PLC (Programmable Logic Controller) connected to the facility are set, while in the case of failed ping results, these addresses are reset. This information is reflected to operators via the SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) system, providing an opportunity for immediate intervention in the event of a fault or stoppage. This project aims to enhance the efficiency of monitoring machines and other devices in industrial automation processes, thereby increasing productivity and energy savings in production processes. The developed system can be applied to any facility with network infrastructure and aims to minimize production losses caused by faults by accelerating maintenance and repair processes. This system offers installation and usage at a lower cost compared to existing methods. In this study, the design and development processes of the system have been examined in detail and implemented in the field. Furthermore, the system's performance has been evaluated through various tests. The results obtained demonstrate that the developed system makes a significant contribution to monitoring the status of devices and machines in industrial environments.