Niğde ilinde bal arısı (Apis mellifera) kolonilerinde Varroa destructor ve Vairimorpha (Nosema)'nın yaygınlığı
Prevalence of Varroa destructor and Vairimorpha (Nosema) in honeybee (Apis mellifera) colonies in Niğde province
- Tez No: 956520
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Niğde ilinde faaliyet gösteren arıcılık işletmelerinde Varroa destructor ve Vairimorpha (Nosema) türlerinin yaygınlığını; dönemsel (Mayıs ve Eylül ayları) ve coğrafi (Merkez, Bor, Ulukışla, Çamardı ve Altunhisar ilçeleri) değişkenler çerçevesinde belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, 38 farklı arılıktan iki dönemde toplam 152 adet numune toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, V. destructor Mayıs ayında 12 (%32), Eylül ayında ise 14 (%37) arılıkta tespit edilmiştir. En yüksek bulaşıklık oranı Merkez (%1,43) ve Bor (%1,49) ilçelerinde, en düşük ise Ulukışla'da (%0,45) gözlenmiştir. Çamardı (%0,50) ve Altunhisar (%1,16) ilçelerinde ise orta düzeyde bulaşıklık saptanmıştır. V. destructor enfestasyon düzeyi yerleşim yerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (P0,05). Moleküler analizler sonucunda V. ceranae, 38 arılığın 4'ünde (%10,5) teşhis edilmiştir. Enfeksiyon düzeyi dönem ve lokasyon açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir (P>0,05). Spor yükü, enfekte bireylerde arı başına yaklaşık 100.000 ila 6.000.000 arasında değişim göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma Niğde ilindeki Varroosis ve Vairimorphosis enfeksiyonlarının bölgesel yaygınlığına dair güncel ve bilimsel veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence of Varroa destructor and Vairimorpha (Nosema) species in beekeeping enterprises operating in Niğde province, within the framework of seasonal (May and September) and geographical (Central, Bor, Ulukışla, Çamardı and Altunhisar districts) variables. Within the scope of the study, a total of 152 samples were collected from 38 different apiaries in two periods. According to the findings, V. destructor was detected in 12 (32%) apiaries in May and 14 (37%) apiaries in September. The highest infestation rates were observed in the Central (1.43%) and Bor (1.49%) districts, while the lowest was in Ulukışla (0.45%). Moderate infestation was detected in Çamardı (0.50%) and Altunhisar (1.16%) districts. V. destructor infestation levels differed significantly across locations (P0.05). Molecular analyses identified Vairimorpha ceranae in 4 of 38 apiaries (10.5%). Infection levels did not differ significantly across periods or locations (P>0.05). Spore loads ranged from 100.000 to 5.900.000 bees per infected individual. In conclusion, this study provides up-to-date and scientific data on the regional prevalence of Varroa and Vairimorphosis infections in Niğde Province.