Rational design of L-alanine dehydrogenase variants for enhanced catalytic efficiency
Geliştirilmiş katalitik verimlilik için L-alanin dehidrogenaz varyantlarinin rasyonel tasarimi
- Tez No: 956519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR SERÇİNOĞLU, DOÇ. DR. FATİH AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amino asitler, hücresel yapının oluşumdan bağışıklık savunma ve onarım mekanizmalarına kadar çeşitli vücut fonksiyonlarının ayrılmaz bir parçası olan temel moleküllerdir. Amino asitler, çok yönlü biyolojik rolleri ve benzersiz kimyasal özellikleri nedeniyle çeşitli endüstrilerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. L-alanin, ilaç endüstrisi, gıda üretimi ve veterinerlik gibi birçok alanda uygulamaları bulunan en küçük kiral amino asitlerden biridir. L-alanin dehidrogenaz (L-AlaDH) enzimi, kofaktör olarak NAD(H) ve NAD+ kullanarak pirüvatın L-alanine geri tersinir dönüşümünü katalize eder. Özellikle, indirgeyici aminasyon aktivitesi, NAD(H) varlığında pirüvatı L-alanine dönüştürür. L-AlaDH'nin oksidatif aktivitesi üzerine çok sayıda çalışma bildirilmiş olsa da, indirgeyici aminasyon aktivitesi yeterince araştırılmamıştır. Bu araştırma, ilk kez, Amycolatopsis sulphurea (L-AsAlaDH) kaynaklı L-AlaDH enziminin indirgeyici aminasyon aktivitesinin kapsamlı bir karakterizasyonunu bildirmektedir. Ayrıca, protein mühendisliği yoluyla üretilen gelişmiş katalitik aktiviteye sahip L-AsAlaDH varyantları belirlenmiş, ve bu varyantların indirgeyici aminasyon ve oksidatif deaminasyon aktiviteleri karakterize edilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, rasyonel enzim mühendisliği yöntemleriyle mutantların tasarlanması, dönüşümü, ekspresyonu, saflaştırılması, ve biyokimyasal karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, oksidatif deaminasyon ve indirgeyici aminasyon sırasında mutantların ve yabanıl tip L-AsAlaDH'ın enzim kinetiği parametrelerinin belirlendi. İndirgeyici aminasyonun metal bağlama kapasitesi ve depolama kararlılığı araştırıldı. Ayrıca, mutantların protein yapısına ve dinamiğine olan etkileri aktif bölge analizi ve klasik moleküler dinamik (MD) simülasyonları gerçekleştirilerek araştırıldı. Çalışmalar, yabanıl tip, Tyr14Asn, Ile97Leu ve Ser192Ala mutantlarının indirgeyici aminasyon aktivitesi için optimum çalışma koşullarının sırasıyla pH 9,0 ve 25°C, pH 9,0 ve 35°C, pH 9,5 ve 45°C, pH 10,0 ve 40°C olduğunu ortaya koydu. Oksidatif deaminasyon için ise sırasıyla pH 10,5 ve 25°C, pH 10,0 ve 30°C, pH 10,5,0 ve 40°C, pH 10,0 ve 35°C optimum koşullar olarak belirlendi. Tüm mutantlar, indirgeyici aminasyon için katalitik verimliliği 1,73 ila 3,13 kat ve oksidatif deaminasyon için 1,80 ila 3,04 kat arasında artırdı. Katalitik aktivitenin değişmesinin altında yatan mekanizmayı ortaya çıkarmak için, MD simülasyonları ve enzimlerin aktif bölgesi incelendi. Mutantların, aktif bölge aminoasitleri ve pirüvat arasındaki bağların veya bağ tiplerinin uzunluklarını değiştirdiği gözlendi. Ayrıca, mutantların global enzim dinamiği üzerinde de etkili oldukları gözlendi. Metallerin indirgeyici aminasyon enzim aktivitesi üzerinde önemli bir inhibe edici/artırıcı etkiye yol açtığı belirlendi. İndirgeyici aminasyon aktivitesinin depolama kararlılığının da, metal iyonların varlığından etkilendiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Amino acids are extensively utilized across diverse industries, a testament to their multifaceted biological roles and unique chemical properties. Among these, L-alanine stands out as one of the smallest chiral amino acids, with broad applications in the pharmaceutical industry, food production, and veterinary medicine. The enzyme L-alanine Dehydrogenase (L-AlaDH) catalyzes the reversible conversion of pyruvate to L-alanine, utilizing NAD(H) and NAD+ as cofactors. Specifically, its reductive amination activity converts pyruvate to L-alanine in the presence of NAD(H). While numerous studies on the oxidative activity of L-AlaDH have been reported, its reductive amination activity remains insufficiently explored. This research presents, for the first time, a comprehensive characterization of the reductive amination activity of L-AlaDH derived from Amycolatopsis sulphurea (L-AsAlaDH). Furthermore, we identify and characterize L-AsAlaDH variants with enhanced catalytic activity generated through protein engineering, evaluating both their reductive amination and oxidative deamination activities. Within the scope of this thesis, we investigated the design of mutants using rational enzyme engineering methods, followed by their transformation, expression, purification, biochemical characterization, and determination of kinetic parameters. These investigations were performed for both wild-type L-AsAlaDH and its mutants during oxidative deamination and reductive amination. Additionally, the metal binding capacity and storage stability relevant to reductive amination were explored. Furthermore, the effects of the mutations were elucidated through active site modeling and Molecular Dynamics (MD) simulation analysis. Our studies revealed the optimum working conditions for the reductive amination activity of the wild-type and various L-AsAlaDH mutants: wild-type, pH 9.0 and 25°C; Tyr14Asn, pH 9.0 and 35°C; Ile97Leu, pH 9.5 and 45°C; and Ser192Ala, pH 10.0 and 40°C. For oxidative deamination, the optimal conditions were pH 10.5 and 25°C for the wild-type; pH 10.0 and 30°C for Tyr14Asn; pH 10.5 and 40°C for Ile97Leu; and pH 10.0 and 35°C for Ser192Ala. All mutants demonstrated an increased catalytic efficiency, ranging from 1.73- to 3.13-fold for reductive amination and 1.80- to 3.04-fold for oxidative deamination. To elucidate the reasons for these changes in catalytic activity, we investigated the active sites of the enzymes and conducted MD simulations. The mutations altered the lengths or types of bonds between the active site amino acids and pyruvate, and also influenced the overall enzyme dynamics, consequently affecting catalytic efficiency. Furthermore, analysis of the metal ion binding capacity and storage stability of the reductive amination activity showed that metal ions significantly inhibited or enhanced the enzyme's reductive amination activity. Storage stability was also influenced by the buffer composition, particularly the presence of metal ions within the protein solution. As a conclusion, this thesis demonstrates the impacts of site-directed mutations on L-AsAlaDH enzyme activity. Comprehending the enzyme's structure-activity relationship is of significant importance for future studies. Specifically, engineered L-AsAlaDH emerges as a promising candidate for industrial applications in pharmaceutical, food, and other key sectors.