Erişkin bireylerin probiyotik bilgi düzeyi ve kullanım alışkanlıkları ile sindirim sistemi şikayetleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluating the relationship between probiotic knowledge levels, usage habits, and digestive system complaints in adults
  1. Tez No: 956534
  2. Yazar: CEREN BAYEZİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde probiyotikler, sindirim sağlığının korunması ve çeşitli gastrointestinal rahatsızlıkların yönetimi açısından giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne bağlı semt polikliniklerine başvuran erişkin bireylerin probiyotik bilgi düzeylerini ve kullanım alışkanlıkları ile sindirim sistemi şikayetleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Elde edilen bulgular, toplumun bilinç düzeyinin artırılması ve aile hekimliği uygulamalarına katkı sağlanması açısından önem taşımaktadır. Materyal ve Method: Bu tez çalışması, Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra Ankara EAH Aile Hekimliği Kliniğine bağlı semt polikliniklerine başvuran erişkin bireylerle, gönüllülük esasına dayanarak ve yüz yüze anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi, IBM SPSS 27.0 istatistik programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Today, probiotics are increasingly gaining importance for maintaining digestive health and managing various gastrointestinal disorders. The aim of this study is to evaluate the probiotic knowledge levels and usage habits of adult individuals applying to the neighborhood polyclinics affiliated with the Family Medicine Clinic of Ankara Training and Research Hospital, Ministry of Health University, and the relationship between these and their digestive system complaints. The findings obtained are significant for increasing public awareness and contributing to family medicine practices. Materials and Methods: This thesis study was conducted with adult individuals applying to the neighborhood polyclinics affiliated with the Ankara Training and Research Hospital (SBÜ Ankara EAH) Family Medicine Clinic, based on voluntary participation and face-to-face questionnaire administration, after obtaining approval from the SBÜ Ankara EAH Clinical Research Ethics Committee. The analysis of the data obtained in the research was performed using the IBM SPSS 27.0 statistical program.