Koyun deri hastalıklarında bazı iz elementlerin araştırılması
Investigation of some trace elements in sheep skin diseases
  1. Tez No: 956556
  2. Yazar: ONUR ACER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YASA DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, deri problemleri ve tüy dökülmesi şikâyetiyle Kırıkkale Üniversitesi Hayvan Hastanesi'ne getirilen 30 adet koyunda bazı iz element düzeylerinin belirlenmesini amaçlamıştır. Koyunlardan mikrobiyolojik, parazitolojik ve biyokimyasal analizler için kan, deri ve tüy örnekleri alınmıştır. Yapılan mikrobiyolojik ve parazitolojik incelemelerde herhangi bir enfeksiyöz ya da paraziter etken saptanmamıştır. Serum örneklerinde çinko (Zn), bakır (Cu), kobalt (Co), demir (Fe), manganez (Mn), selenyum (Se) ve molibden (Mo) düzeyleri ICP-OES cihazı kullanılarak kantitatif olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Zn, Cu, Mn ve Co düzeyleri referans aralıkların altında bulunmuş, Fe düzeyleri normal sınırlar içerisinde saptanırken, Se düzeyleri beklenenden yüksek tespit edilmiştir. Mo düzeyleri ise oldukça düşük bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, koyun beslenmesinde iz element dengesinin korunmasının hayvan refahı ve koyunculukta ekonomik verimliliğin sağlanması açısından kritik önem taşıdığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the levels of certain trace elements in 30 sheep presented to Kırıkkale University Animal Hospital with complaints of skin problems and hair loss. Blood, skin, and hair samples were collected from the sheep for microbiological, parasitological, and biochemical analyses. No infectious or parasitic agents were detected in microbiological and parasitological examinations. Serum levels of zinc (Zn), copper (Cu), cobalt (Co), iron (Fe), manganese (Mn), selenium (Se), and molybdenum (Mo) were quantitatively analyzed using an ICP-OES device. The results revealed that Zn, Cu, Mn, and Co levels were below the reference ranges, while Fe was within normal limits and Se was higher than expected. Mo levels were found to be very low. In conclusion, this study emphasizes the critical importance of maintaining trace element balance in sheep nutrition to ensure animal welfare and optimize economic productivity in sheep breeding.