İnsülin kullanan Tip 2 diyabetli bireylerin insülin tedavisi direnci ve diyabet belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between insulin treatment resistance and diabetes symptoms of individuals with Type 2 diabetes using insulin
- Tez No: 956557
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Tip 2 diyabetli bireylerin insülin tedavisine gösterdikleri direnç ve diyabet belirtileri arasındaki ilişkisini belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Aralık 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Endokrinoloji kliniği ve polikliniği ile diyabet eğitim merkezinde ayaktan ve yatarak tedavi gören Tip 2 diyabetli bireyler oluşturmuştur. Araştırmaya 215 tip 2 diyabetli birey katılmıştır. Verilerin toplanmasında; hasta tanıtıcı bilgi formu, Psikolojik İnsülin Direnci Ölçeği ve Diyabet Belirtileri Kontrol Listesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Independent Sample-t test ve ANOVA, Pearson ve Spearman korelasyon katsayısı testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a cross-sectional and descriptive study to determine the relationship between resistance to insulin therapy and diabetes symptoms in individuals with Type 2 diabetes. The study population consisted of individuals with Type 2 diabetes who received inpatient and outpatient treatment at the Endocrinology Clinic and Polyclinic and the Diabetes Education Center of Bursa Uludağ University Health Application and Research Center between December 2024 and February 2025. A total of 215 individuals with Type 2 diabetes participated in the study. Data were collected using the Patient Information Form, the Psychological Insulin Resistance Scale (PIRS), and the Diabetes Symptom Checklist Scale (DSCS). Data were analyzed using the Independent Samples t-test, ANOVA, Pearson, and Spearman correlation coefficient tests.