Pankreas duktal adenokarsinomu nedeniyle pankreas rezeksiyonu yapılan hastalarda osteosarkopeninin prognostik etkisi
The prognostic impact of osteosarcopenia in patients undergoing pancreatic resection due to pancreatic ductal adenocarcinoma
- Tez No: 956602
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Pankreas duktal adenokarsinomu kötü prognozlu, agresif seyirli bir hastalıktır. Osteosarkopeni hem kas hem de kemik dokularının birlikte kaybıyla karakterize bir durum olup bazı kanser tiplerinde tedavi sonuçlarına etkili bir prognostik faktör olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada pankreas rezeksiyonu ile tedavi edilmiş pankreas duktal adenokarsinomlu hastalarda osteosarkopeninin prognostik etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017- Aralık 2023 tarihleri arasında pankreas duktal adenokarsinomu nedeniyle pankreas rezeksiyonu yapılarak tedavi edilen 110 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Preoperatif bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinde L3 seviyesinden bilateral psoas kas alanı ölçülerek sarkopenisi olan hastalar ve T11 seviyesinden kemik mineral yoğunluğu ölçülerek osteopenisi olan hastalar tespit edildi. Her ikisinin birlikte bulunduğu hastalar osteosarkopeni grubu olarak tanımlandı. Hastaların hastalıksız sağkalım süreleri ve genel sağkalım süreleri tespit edilerek başta sarkopeni, osteopeni ve osteosarkopeni olmak üzere yaş, cinsiyet, American Society of Anesthesiologists (ASA) skoru, ikter, karbonhidrat antijen 19-9 (CA 19-9), karsinoembriyojenik antijen (CEA), lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon ve Amerikan Kanser Komitesi (AJCC) evresinin gerek hastalıksız gerekse genel sağkalım üzerine olan etkisi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 63'ü erkek 47'si kadın olup yaş ortalaması 63,8 idi. Sarkopeni hastaların %65,4'ünde, osteopeni %50'sinde ve osteosarkopeni %39'unda saptandı. Genel sağkalıma etkili prognostik faktörler değerlendirildiğinde sarkopeni, osteopeni ve osteosarkopeni ile birlikte CEA yüksekliği, lenfovasküler invazyon varlığı, perinöral invazyon varlığı ve AJCC evre III-IV olması negatif prognostik faktör olarak tespit edildi. Çok değişkenli analizde sadece osteosarkopeni ve AJCC evre III-IV olmasının bağımsız faktörler olduğu bulundu. Hastalıksız sağkalım değerlendirildiğinde de sarkopeni, osteopeni ve osteosarkopeninin negatif prognostik faktör olduğu görüldü. Osteosarkopenili hastaların 1 ve 3 yıllık genel sağkalım süreleri sırasıyla %41,9 ve %7,8 iken, 5 yıllık sağkalım saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Pancreatic ductal adenocarcinoma is a disease with a poor prognosis and aggressive course. Osteosarcopenia is a condition characterized by the loss of both muscle and bone tissue, and has been demonstrated to be an effective prognostic factor in treatment outcomes for certain types of cancer. This study was conducted to assess the prognostic effect of osteosarcopenia in patients with pancreatic ductal adenocarcinoma who underwent pancreatic resection. Material and Methods: The data of 110 patients treated with pancreatic resection due to pancreatic ductal adenocarcinoma between January 2017 and December 2023 were retrospectively evaluated. Patients with sarcopenia were identified by measuring the bilateral psoas muscle area at the L3 level on preoperative computed tomography (CT) images, and patients with osteopenia were identified by measuring bone mineral density at the T11 level. Patients with both conditions were defined as the osteosarcopenia group. Disease-free survival and overall survival times were determined for all patients, and the effects of sarcopenia, osteopenia, and osteosarcopenia along with other variables such as age, sex, American Society of Anesthesiologists (ASA) score, jaundice, carbohydrate antigen 19-9 (CA 19-9), carcinoembryonic antigen (CEA), lymphovascular invasion, perineural invasion, and American Joint Committee on Cancer (AJCC) stage on both disease-free and overall survival were evaluated. Results: The patient population consisted of 63 males and 47 females, with a mean age of 63,8 years. Sarcopenia was detected in 65,4% of patients, osteopenia in 50%, and osteosarcopenia in 39%. When evaluating prognostic factors affecting overall survival, sarcopenia, osteopenia, and osteosarcopenia, along with elevated CEA levels, the presence of lymphovascular invasion, the presence of perineural invasion, and AJCC stage III-IV were detected to be negative prognostic factors. In multivariate analysis, only osteosarcoma and AJCC stage III-IV were found to be independent factors. When disease-free survival was evaluated, sarcopenia, osteopenia, and osteosarcopenia were also found to be negative prognostic factors. The 1 and 3 year overall survival rates in patients with osteosarcopenia were 41,9% and 7,8%, respectively, with no patients surviving at 5 years.