Kronı̇k kabızlık şı̇kayetı̇ olan hastalarda Lactobacıllus rhamnosus GG suşu ve hı̇drolı̇ze guar gum'ın klı̇nı̇k seyı̇r ve bağırsak mı̇krobı̇yotası üzerı̇ne etkı̇lerı̇
Effects of Lactobacillus rhamnosus GG and hydrolyzed guar gum suspension on clinical course and intestinal microbiota in patients with chronic constipation complaints
  1. Tez No: 956601
  2. Yazar: ŞADİYE ELİF ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Fonksiyonel kabızlık, çocuklarda yaygın görülen bir sağlık sorunu olup yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Probiyotikler, prebiyotikler ve sinbiyotiklerin kabızlık üzerindeki klinik etkinliği bazı çalışmalarda değerlendirilmiş olsa da, bu bileşenlerin mikrobiyota üzerindeki etkilerine dair prospektif araştırmalar hâlen sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, fonksiyonel kabızlığı olan çocuklarda, diyete ek olarak uygulanan sinbiyotik takviyesinin bağırsak mikrobiyota kompozisyonu ve klinik semptomlar üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Roma IV kriterlerine göre fonksiyonel kabızlık tanısı alan, 4–18 yaş arası 57 çocuk rastgele olarak sinbiyotik ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Sinbiyotik grubuna, Lactobacillus rhamnosus GG ve kısmen hidrolize guar gum içeren takviye ürünü verilmiş; kontrol grubuna ise yalnızca yaşa uygun diyet önerileri sunulmuştur. Dışkılama sıklığı, diğer gastrointestinal semptomlar, Bristol dışkı skoru ve okula devamsızlık gibi klinik sonuçlar 12 haftalık bir süre boyunca izlenmiştir. Gönüllü katılımcılardan 0. hafta ve 12. haftada toplanan dışkı örnekleri üzerinde tüm genom shotgun metagenomik analiz gerçekleştirilmiştir. Bulgular: On ikinci hafta sonunda, sinbiyotik grubunda dışkılama aralığında kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde azalma gözlenmiştir (p < 0.01). Ayrıca sinbiyotik grubunda Bristol tip III ve IV dışkı türlerinin görülme sıklığı daha yüksek bulunmuştur (p < 0.05). Kontrol grubunda semptomlarda sınırlı iyileşme görülürken, sinbiyotik grubunda kusma ve rektal kanama dışındaki tüm semptomlarda anlamlı azalma saptanmıştır (p < 0.05). Her iki grupta da 12 haftalık tedavi sonrası dışkı örneklerinde alfa çeşitliliğini değerlendirmek amacıyla kullanılan Chao-1 indeksi, Simpson indeksi ve Shannon indeksi benzer bulunmuştur (p > 0.05). Beta çeşitliliği açısından da anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bununla birlikte, sinbiyotik grubunda 12. haftada faydalı taksonların (Faecalibacterium prausnitzii, Roseburia spp., Clostridium clostridioforme, Gemmiger formicilis, Clostridium saccharolyticum, Bacteroides thetaiotaomicron) artışı; potansiyel patojen türlerin (Clostridium citroniae, Ruminococcus gnavus, Atopobium parvulum) ise azaldığı görülmüştür. Fonksiyonel metagenomik analizde kısa zincirli yağ asidi üretimi, karbonhidrat metabolizması ve bakteriyel motiliteyle ilişkili gen bolluğunda artış; Tip III salınım sistemi, biyofilm regülasyonu ve proteoliz ile ilişkili yolaklarda ise azalma saptanmıştır. Sonuç: Sinbiyotik takviyesi, fonksiyonel kabızlığı olan çocuklarda dışkılama sıklığı, kıvamı ve semptomlarda anlamlı iyileşme sağlamaktadır. Bulgularımız, potansiyel olarak bozulmuş bir mikrobiyota ve proteolitik ekosistemden (düşük motilite, olası inflamasyon veya biyofilm oluşumu) sakkarolitik, hareketli ve metabolik açıdan uyarlanabilir bir mikrobiyota yapısına geçişi ortaya koyarak başarılı bir sinbiyotik müdahaleyi göstermektedir. Bu sonuçlar, sinbiyotiklerin çocuklarda fonksiyonel kabızlık yönetiminde diyet tedavisine güvenli ve etkili bir destek olarak kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Functional constipation is a prevalent health problem in children significantly impairing the quality of life. While some studies have evaluated the clinical efficacy of probiotics, prebiotics and synbiotics in constipation, prospective investigations into their effects on microbiota are remain limited. The aim of this study was to evaluate, the effect of synbiotic supplementation alongside diet on intestinal microbiota composition and clinical symptoms in children with functional constipation. Materials and Methods: Fifty-seven children aged 4-18 years, diagnosed with functional constipation according to Rome IV criteria, were randomly assigned to a symbiotic and control group. The symbiotic group received a supplemental product containing Lactobacillus Rhamnosus GG and partially hydrolyzed guar gum, while the control group received only ageappropriate diet recommendations. Clinical outcomes- including defecation frequency, other gastrointestinal symptoms, Bristol stool scores and school absenteeism were assessed over a 12-week period. Whole genome shotgun metagenomic analysis was performed on stool samples collected at baseline and at 12 weeks form participants who give the consent. Results: By week 12, the synbiotic group showed a significantly significant reduction in the time interval between two defecations compared to the control group (p < 0.01). In the synbiotic group, Bristol stool types III and IV were also more common (p < 0.05). While symptom improvement was limited in the control group, the synbiotic group exhibited significant reductions in all symptoms except vomiting and rectal bleeding (p < 0.05 for all.). After the 12 weeks of treatment in both groups, the Chao-1 index, Simpson index and Shannon index used to evaluate alpha diversity in stool samples were similar (p>0.05). No difference was detected in the beta diversity. However, we found increased abundance of beneficial taxa (Faecalibacterium prausnitzii, Roseburia spp., Clostridium clostridioforme, Gemmiger formicilis, Clostridium saccharolyticum and Bacteroides thetaiotaomicron) and decreased potential pathogenic species (Clostridium citroniae, Ruminococcus gnavus and Atopobium parvulum) in the symbiotic group at 12 weeks. Functional metagenomic analysis revealedincreased abundance of genes related to short-chain fatty acid production, carbohydrate metabolism, and bacterial motility, along with decreased expression of pathways involved in type III secretion systems, biofilm regulation, and proteolysis. Conclusion: Synbiotic supplementation provides significant improvement stool frequency, consistency, and symptoms in children with functional constipation. Our findings demonstrate a successful synbiotic intervention with a transition from a potentially altered microbiota and proteolytic ecosystem (low motility, possible inflammation or biofilm formation) to a saccharolytic, motile and metabolically adaptable microbiota ecosystem.These findings support the use of synbiotics as a safe and effective adjunct to dietary therapy in the management of functional constipation in children.