Rotavirüs gastroenteriti tanısıyla hastanede yatırılarak takip edilen çocukların hemogram parametreleri yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of hemogram parameters of children who hospitalized and followed up with a diagnosis of rotavirus gastroenteritis
  1. Tez No: 956606
  2. Yazar: MUTLU TEKGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda rotavirüs gastroenteriti tanısıyla yatırılarak takip edilen çocukların hemogram parametreleri ile rotavirüs gastroenteriti ve varsa dehidratasyon derecesi arasındaki ilişki düzeylerinin araştırılması amaçlandı. Rotavirüs ishallerinde görülen hematolojik değişiklikler incelenerek, rotavirüs gastroenteritinin tanı ve tedavisinde kullanılabilecek serolojik testlere yardımcı parametrelerin elde edilmesine çalışıldı. Gereç ve Yöntem: 01.01.2024-31.12.2024 tarihleri arasında Konya şehir hastanesi çocuk servisinde Rotavirüs gastroenterit tanısıyla yatırılarak tedavisi yapılmış çocukların tamamı çalışmamızadahil edilmiştir. Çocukların klinik ve laboratuvar bulguları retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya rotavirüs pozitif gastroenteriti (RVPGE) olan 88 hasta ve rotavirüs negatif gastroenteriti (RVNGE) olan 88 hasta olmak üzere toplam 176 hasta dâhil edildi. RVPGE olan hastaların %61,36'sı (n=54) erkek, %38,64'ü (n=34) kadındı. Hastaların nötrofil ve nötrofil lenfosit oranı (NLO) değerleri farklı değildi (p>0,05). RVPGE grubunun lenfosit ortalaması RVNGE grubundan düşük (p0,05). Yaş gruplarına göre dehidratasyon derecelerinin dağılımı benzerdi. Ağır dehidratasyon tüm yaş gruplarında daha az bulundu. RVPGE mevsimsel dağılımı incelendiğinde ilkbahar aylarının rotavirüse en sık rastlanılan aylar (%73,58) olduğu bulunmuştur. Sonra sırasıyla yaz (%59,26), sonbahar (%41,67) ve en az rastlanılan ayın kış (%27,08) olduğu bulunmuştur. Yaş gruplarına göre RVPGE sıklığı incelendiğinde ise 0-2 yaş grubu %62,50 ile ilk sırada olup, daha sonra %31,82 ile 3-7 yaş grubu gelmektedir. 8-12 yaş grubunda %4,55 oranında bulunurken, en az sıklık 13-17 yaş grubunda %1,14 olarak bulunmuştur(p>0,05). Sonuç: Bu çalışmamızda RVPGE ile RVNGE vakaları karşılaştırıldığında NLO ve dehidratasyon dereceleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. PLO değeri ise RVPGE grupta, RVNGE kıyasla anlamlı yüksek bulunmuştur. RVPGE, PLT sayısının ortalama olarak artmış olduğu tespit edilmiştir. Bu durum viral enfeksiyonlarda bazı vakalarda özellikle enfeksiyonun iyileşme döneminde, post-enfeksiyöz fazda reaktif trombositoz görülmesiyle veya oluşan dehidratasyona sekonder trombositoz olmasıyla açıklanabilir. Ancak rotavirüs seyrinde trombosit ilişkili parametrelerin klinik seyir üzerinde etkilerinin daha iyi açıklanabilmesi için daha fazla örneklem grubuna ve prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the relation ship between hemogram parameters and rotavirus gastroenteritis and the degree of dehydration, if any, in children hospitalized with the diagnosis of rotavirus gastroenteritis. By examining the hematological changes seen in rotavirus diarrhea, an attempt was made to obtain parameters auxiliary to serological tests that can be used in the diagnosis and treatment of rotavirus gastroenteritis. Materials and Methods: All children who were hospitalized and treated with the diagnosis of rotavirus gastroenteritis in the pediatric ward of Konya Şehir Hastanesi between 01.01.2024 and 31.12.2024 were included in our study. The clinical and laboratory findings of the children were examined retrospectively. Finding: A total of 176 patients, 88 patients with rotavirus positive gastroenteritis (RVPGE) and 88 patients with rotavirus negative gastroenteritis (RVNGE), were included in the study. 61.36% (n=54) of the patients with RVPGE were male and 38.64% (n=34) were female. The patients' neutrophil and neutrophil lymphocyte ratio (NLO) values were not different (p>0.05). The lymphocyte average of the RVPGE group was found to be lower than the RVNGE group (p0.05). The distribution of dehydration degrees was similar across age groups. Severe dehydration was found less frequently in all age groups. When the seasonal distribution of RVPGE was examined, it was found that spring months were the months in which rotavirus was most frequently encountered (73.58%). Then, it was found that the least common month was summer (59.26%), autumn (41.67%) and winter (27.08%). When the frequency of RVPGE is examined according to age groups, the 0-2 age group comes first with 62.50%, followed by the 3-7 age group with 31.82%. While it was found at a rate of 4.55% in the 8-12 age group, the lowest frequency was found to be 1.14% in the 13-17 age group (p>0.05). Conclusion: In our study, when RVPGE and RVNGE cases were compared, no significant difference was found between NLO and dehydration degrees. PLO value was found to be significantly higher in the RVPGE group compared to RVNGE. RVPGE and PLT numbers were found to be increased on average. This can be explained by the presence of reactive thrombocytosis in some cases of viral infections, especially during the recovery period of the infection, in the post-infectious phase, or thrombocytosis secondary to dehydration. However, more sample groups and prospective studies are needed to better explain the effects of platelet-related parameters on the clinical course of rotavirus.