Serum gGasdermin D düzey seyrinin akut pankreatitin şiddet ve prognozunu öngörmedeki rolü
The role of serum Gasdermin D level kinetics in predicting the severity and prognosis of acute pancreatitis
  1. Tez No: 956605
  2. Yazar: TAYFUN USTABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Piroptozisin ana efektör molekülü olan serum Gasdermin D'nin (GSDMD) serumdaki düzey seyrinin akut pankreatitin(AP) şiddeti ile olan ilişkisini ve klinik prognozu öngörmede biyobelirteç olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif vaka-kontrol tasarımında yürütülen bu çalışmaya, 65 AP tanılı hasta ile yaş ve cinsiyet uyumlu 65 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. AP tanılı hastalardan yatış anında(bazal) ve 48. saatlerinde alınan serum örneklerinde GSDMD düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Pankreatit şiddeti Revize Atlanta, BISAP, Ranson ve CTSI skorlamaları ile değerlendirilmiş, GSDMD düzeyleri bu skorlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the association between the serum level course of Gasdermin D (GSDMD), the main effector molecule of pyroptosis, and the severity of acute pancreatitis (AP), as well as its potential utility as a biomarker for predicting clinical prognosis. Materials and Methods: This prospective case-control study included 65 patients diagnosed with AP and 65 age and sex matched healthy volunteers. Serum GSDMD levels were measured using the ELISA method from blood samples collected at admission(baseline) and at the 48th hour in the AP group. The severity of pancreatitis was evaluated using the Revised Atlanta Classification, BISAP, Ranson, and CTSI scoring systems. GSDMD levels were compared with these severity scores.