Diyabetik ketoasidoz tanısı alan çocuklarda metabolik parametrelerin normale dönme süresini etkileyen faktörler
Factors affecting the time taken for metabolic parameters to return to normal in children diagnosed with diabetic ketoacidosis
  1. Tez No: 956616
  2. Yazar: ŞEYDA GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERAY SELVER EKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Diyabetik ketoasidoz (DKA) insülin yetersizliği veya eksikliği ve buna eşlik eden artmış insülin karşıtı hormonların ortak etkisi sonucunda hiperglisemi, ketozis ve metabolik asidozun birlikte bulunduğu diyabetin en önemli akut komplikasyonudur. DKA'ya bağlı mortalite azalmakla birlikte DKA çocukluk çağında diyabete bağlı mortalitenin en önemli nedenlerinden birisidir. DKA, hastalığın ilk başvuru kliniği olabileceği gibi, bilinen diyabet tanılı hastalarda insülin uygulamadaki sorunlardan ve hastalık, stres, travma, enfeksiyonlar gibi faktörlerin araya girmesi ile de ortaya çıkabilir. Bu çalışmada amacımız, diyabetik ketoasidoz hastalarının takibini, klinik ve laboratuvar bulgularını değerlendirmeyi, metabolik parametrelerin normalleşmesine dayalı olarak DKA'dan çıkış süresini, ketoasidozdan çıkış süresini etkileyen faktörleri belirlemeyi ve diyabetik ketoasidoz hastalarının tedavi yönetimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2020 ile Mayıs 2024 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji kliniğinde Diyabetik Ketoasidoz tanısı ile takip edilen 18 yaşın altında 105 hastanın demografik verileri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri, dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların klinik ve laboratuvar bulguları ayrıntılı olarak gözden geçirildi. Bulgular: Çalışmaya diyabetik ketoasidoz ile başvuran 105 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 121,91±54,24 aydı. Hastaların 18'i (%17,1) 1-4 yaş, 48'i (%45,7) 5-11 yaş, 39'u (%37,1) 12-17 yaş aralığındaydı. Hastaların 59'u (%56,2) kız, 46'sı (%43,8) erkekti. Hastaların 30'unun (%28,6) yaz, 29'unun (%27,6) sonbahar, 29'unun (%27,6) kış, 17'sinin (%16,2) ilkbahar mevsiminde başvurduğu belirlendi. Hastaların diyabetik ketoasidozdan çıkış süresi ortalaması 12,68±8,33 saatti. Yaş gruplarına göre DKA'dan çıkış süresinin anlamlı farklılık gösterdiği belirlendi (p=0,040). Bu farkın 1-4 yaş aralığındaki hastaların DKA'dan çıkış süresinin, 12-17 yaş aralığındaki hastalardan daha uzun olmasından kaynaklandığı belirlendi. Kızların DKA'dan çıkış süresi ortancası erkeklerden anlamlı uzundu (p=0,019). Yeni tanılı hastaların eski tanılı hastalara göre DKA'dan çıkış süresi ortancası daha uzundu (p=0,030). Hastaların DKA'dan çıkış süresi ile geliş pH, karbondioksit (CO2), bikarbonat (HCO3) değerleri arasında negatif yönlü anlamlı ilişki vardı (sırasıyla r=-0,654; r=-0,421; r=-0,658).
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetic ketoacidosis (DKA) is the most important acute complication of diabetes with hyperglycemia, ketosis and metabolic acidosis as a result of insulin insufficiency or deficiency and the concomitant increased anti-insulin hormones. Although mortality due to DKA is decreasing, DKA is one of the most important causes of diabetes-related mortality in childhood. DKA may be the first presentation of the disease or it may occur due to problems in insulin administration in patients with known diabetes and intervening factors such as illness, stress, trauma and infections. In this study, we aim to evaluate the follow-up, clinical and laboratory findings of patients with diabetic ketoacidosis, to determine the time to recovery from DKA based on normalization of metabolic parameters, to determine the factors affecting the time to recovery from ketoacidosis and to contribute to the treatment management of patients with diabetic ketoacidosis. Methods: In our study, demographic data, anthropometric measurements, biochemical parameters and file records of 105 patients under the age of 18 who were followed up with a diagnosis of Diabetic Ketoacidosis in the Pediatric Endocrinology Clinic of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine between January 2020 and May 2024 were retrospectively analyzed. Clinical and laboratory findings of the patients were reviewed in detail. Results: The study included 105 patients who presented with diabetic ketoacidosis. The mean age of the patients was 121.91±54.24 months. Eighteen (17.1%) patients were 1-4 years old, 48 (45.7%) patients were 5-11 years old, and 39 (37.1%) patients were 12-17 years old. 59 (56.2%) of the patients were female and 46 (43.8%) were male. It was determined that 30 (28.6%) of the patients presented in summer, 29 (27.6%) in fall, 29 (27.6%) in winter, and 17 (16.2%) in spring. The mean time to recovery from diabetic ketoacidosis was 12.68±8.33 hours. It was determined that the time to recovery from DKA differed significantly according to age groups (p=0.040). This difference was found to be due to the fact that the time to exit from DKA was higher in patients aged 1-4 years than in patients aged 12-17 years. The median time to exit from DKA was significantly higher in girls than in boys (p=0.019). The median time to exit from DKA was higher in patients with a new diagnosis compared to patients with an old diagnosis (p=0.030). There was a significant negative correlation between the time to exit DKA and admission pH, carbon dioxide (CO2) and bicarbonate (HCO3) values (r=-0.654; r=-0.421; r=-0.658, respectively).