Emtia piyasaları ve finansal piyasalarla ilişkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke örnekleri
Commodity markets and their relation with financial markets: Developed and developing countries examples
  1. Tez No: 956629
  2. Yazar: TUĞRUL AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRNEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Emtia piyasaları, endüstriyel üretimi, enerji tedarikini ve tarımsal sürdürülebilirliği yönlendiren temel kaynakları sağlayarak küresel ekonomide vazgeçilmez bir rol oynarlar. Emtia ve finansal piyasalar arasındaki ilişki son yıllarda yoğunlaşmıştır. Emtia ve finans piyasaları arasındaki artan bağlantıya rağmen, bu ilişkilerin farklı ekonomik bağlamlarda nasıl ortaya çıktığını anlamada önemli boşluklar bulunmaktadır. Bu tezde, emtia ile finansal piyasalar arasındaki ilişki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler karşılaştırmasıyla incelenmiştir. Analizde kullanılan emtia dış ticaret haddi endeksi, literatürde gelir şoklarının göstergesi olarak kabul edilmektedir. Panel veri analizleri ile elde edilen bulgular, gelişmiş ülkelerde emtia fiyat değişimlerinin hisse senedi getirileri üzerinde güçlü ve pozitif etkiler yarattığını göstermektedir. Bu durum finansal derinlik, bilgi akışı ve yatırımcı davranışları ile açıklanabilir. Ayrıca emtianın finansallaşması süreci ve fonlar aracılığıyla sermaye piyasalarına aktarılan gelirler bu etkiyi güçlendirmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde ise ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bulgular, finansal gelişmişliğin ve tasarruf tercihlerinin, gelir şoklarının piyasalara aktarımında belirleyici rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Commodity markets play an indispensable role in the global economy by providing the fundamental resources that drive industrial production, energy supply, and agricultural sustainability. The relationship between commodities and financial markets has intensified in recent years. Despite the increasing interconnectedness between commodity and financial markets, significant gaps remain in our understanding of how these relationships unfold across different economic contexts. This thesis examines the relationship between commodities and financial markets by comparing developed and developing countries. The commodity terms of trade index used in the analysis is widely accepted in the literature as an indicator of income shocks. Panel data analysis findings indicate that commodity price changes in developed countries have a strong and positive impact on stock returns. This can be explained by financial depth, information flow, and investor behavior. Furthermore, the financialization of commodities and the income transferred to capital markets through funds reinforce this effect. However, the relationship was not found to be statistically significant in developing countries. The findings indicate that financial development and savings preferences play a decisive role in the transmission of income shocks to markets.