Smyrna Antik Kent buluntularından yola çıkarak dokuma kumaş koleksiyon önerisi
A textile fabric collection proposal inspired by the findings from the Ancient City of Smyrna
- Tez No: 956628
- Danışmanlar: PROF. ESRA KAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu kabul edilen Smyrna Antik Kenti tarihinin, son yıllarda yürütülen arkeolojik kazılarla birlikte 8000 yıl öncesine kadar uzandığı çeşitli mitolojik anlatılar ve efsanelere ortaya konmuştur. Jeopolitik konumuna bağlı olarak farklı dönemlerde yer değiştiren kent, Anadolu tarihinde önemli bir yere sahiptir. Köklü geçmişe sahip olan, bu kenti daha yakından tanımak ve tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen tez çalışması,“Smyrna Antik Kenti'ndeki Buluntulardan Yola Çıkarak Dokuma Kumaş Koleksiyon Önerisi”başlığını taşımaktadır. Çalışma kapsamında Smyrna Antik Kenti'nin tarihçesi ve arkeolojik buluntuları hakkında kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş; ayrıca ören yeri ve arkeoloji müzesi ziyaret edilerek fotoğraflar çekilmiş, böylece kentin tarihine ait önemli belgelere ulaşılmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, Agora Ören Yeri kazı başkanı Prof. Dr. Akın Ersoy'un söyleşisine katılım sağlanmış, kendisinden bizzat bilgiler alınmıştır. Tezin uygulama kısmında elde edilen görsel bilgiler incelenmiş, dokumalarda ve tasarımlarda kullanılacak motifler hazırlanarak dokumaya uygun hale getirilmiş, ardından ortaya çıkan bu motiflerin teknik analizleri yapılmış, armürlü tezgahın çerçeve sayısına ve dokuma tekniğine göre hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Dokuma uygulamalarının teknik ve malzeme bilgisi, kullanılan iplik özellikleri ve dokuma boyutları, dokumaların kimlik bilgi formlarında belirtilmiştir. Dokumaların önerilen ev tekstili koleksiyonunda döşemelik ve perdelik olarak kullanımına örnek giydirmelerine yer verilmiştir. Toplamda dokunan 7 adet atkı takviyeli dokumaların 4'er farklı renk varyasyonları da yapılmıştır. Koleksiyon kapsamında, dokumada kullanılan motiflerin dışında farklı motiflerden çözgü takviyeli kumaş tasarımları gerçekleştirilmiş, sadece tasarımda kullanılan motiflerle yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu tez çalışması, geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurmak ve binlerce yıl öncesine ait sanat eserlerinin kültürler arası aktarımına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Smyrna Antik Kenti'ndeki arkeolojik buluntulardan esinlenerek oluşturulan motiflerle yapılan tasarımlar aracılığıyla, armürlü tezgâhta üretilen kumaşlar üzerindeki etkilerin incelenmesi ve bu doğrultuda dekoratif bir tekstil koleksiyonu ortaya çıkarılmıştır. Alternatif dokuma teknikleri ve renk denemeleri ile bu konudaki çalışmalar daha da geliştirilebilir özelliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Ancient City of Smyrna, widely believed to have a history of around 5000 years, has, through recent archaeological excavations, been suggested to date back as far as 8000 years, supported by mythological narratives and legends. Due to its strategic geopolitical position, the city relocated during different periods, holding a significant place in the history of Anatolia. This thesis, titled“A Textile Fabric Collection Proposal Inspired by the Findings from the Ancient City of Smyrna”, aims to explore and promote the rich cultural heritage of the city. A comprehensive literature review was conducted on the history and archaeological findings of Smyrna. Additionally, visits to the archaeological site and museum were carried out to document visual data through photography, enabling access to historically significant evidence. An interview with Prof. Dr. Akın Ersoy, head of the Agora excavation, also provided valuable insights. In the practice-based section of the thesis, the visual data obtained were analyzed, and motifs inspired by the findings were adapted for textile design. These motifs were technically analyzed and adjusted according to the number of shafts and weaving techniques suitable for dobby loom production. Technical details, yarn properties, materials, and dimensions were recorded in identity forms for each sample. Seven weft-backed woven fabrics were produced, each in four color variations. Additionally, warp-backed fabric designs were created using alternative motifs, and new arrangements were made based solely on the design elements. Sample applications of the textiles as upholstery and curtain fabrics were also included as part of the proposed home textile collection. This study aims to build a bridge between past and future by contributing to the intercultural transmission of ancient art through contemporary textile design, offering potential for further development through alternative techniques and color trials.