Kaz dağları'nın güney eteklerinin(balıkesir-çanakkale)erythraeoidea ve trombidioidea akar(acari:parasitengona)faunası
Erythraeoidea and trombidioidea mite(acari:parasitengona)fauna of the southern foothillss of kaz mountains(balikesir-çanakkale)
- Tez No: 956641
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ SEVSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; Kaz Dağları'nın güney eteklerini içeren Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan 2016-2017 yılında Dr. Öğr. Üyesi Mert ELVERİCİ' nin Nisan-Haziran aylarını içeren dönemlerde çukur tuzak ve vakumlama tekniği ile topladığı müze meteryalleri içerisindeki erythraeoid ve trombidioid akar örnekleri değerlendirilmiştir. Trombidioidea ait 5 tür; Allothrombium adustum Oudemans, 1905, Allothrombium fuliginosum (Hermann, 1804), Dolichothrombium insidosum (André, 1926), Emitrombidium giocondi Makol ve Sevsay, 2014, Podothrombium dbrenitum Haitlinger, 2008 ile Erythraeoidea ait 12 tür; Abrolophus viburnicolus Fain ve Çobanoğlu, 1998, Balaustium akramii Noei, 2017, Callidosoma galtoni Southcott, 1972, Callidosoma leodagari Haitlinger, 2004, Callidosoma susanae Clark, 2014, Eotoniana plumipes (L. Koch, 1856), Erythraeus (E.) garmsaricus Saboori, Goldarazena ve Khajealı, 2004, Erythraeus (E.) gorcensis Gabryś, 2016, Erythraeus (E.) opilionoides (C. L. Koch, 1837), Leptus (L.) darvishi Saboori, Hakimitabar ve Khademi 2018, Leptus (L.) phalangii, (De Geer, 1778), Leptus (L.) singhi Saboori ve Arbabi, 2003 olmak üzere toplamda 17 tür tespit edildi. Bu türlerden P. dbrenitum Haitlinger, 2008, C. galtoni Southcott, 1972, C. leodagari Haitlinger, 2004, C susanae Clark, 2014, E. (E.) gorcensis Gabryś, 2016, E. (E.) opilionoides (C. L. Koch, 1837), L. (L.) phalangii (De Geer, 1778). Türkiye faunası için yeni kayıt olarak verilmiştir. Diğer türler de bu çalışma alanı için yeni kayıttır. Tespit edilen türlerimiz üzerinden çeşitli morfolojik yapılarının fotoğrafları çekilmiş, tanımları gözden geçirilmiş, yaşama alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Assoc Prof. Mert ELVERİCİ collected erythraeoid and thrombidioid mites in 2016-2017 in Balıkesir and Çanakkale provinces including the southern foothills of the Kaz Mountains. Assoc Prof. Mert ELVERİCİ collected erythraeoid and thrombidioid mite specimens in the museum materials collected by pit trap and vacuuming technique between April and June. Five species of Trombidioidea; Allothrombium adustum Oudemans, 1905, Allothrombium fuliginosum (Hermann, 1804), Dolichothrombium insidosum (André, 1926), Emitrombidium giocondi Makol and Sevsay, 2014, Podothrombium dbrenitum Haitlinger, 2008 and 12 species of Erythraeoidea; Abrolophus viburnicolus Fain and Cobanoglu, 1998, Balaustium akramii Noei, 2017, Callidosoma galtoni Southcott, 1972, Callidosoma leodagari Haitlinger, 2004, Callidosoma susanae Clark, 2014, Eotoniana plumipes (L. Koch, 1856), Erythraeus (E.) garmsaricus Saboori, Goldarazena and Khajeali, 2004, Erythraeus (E.) gorcensis Gabryś, 2016, Erythraeus (E.) opilionoides (C. L. Koch, 1837), Leptus (L.) darvishi Saboori, Hakimitabar and Khademi 2018, Leptus (L.) phalangii, (De Geer, 1778), Leptus (L.) singhi Saboori and Arbabi, 2003. Among these species, P. dbrenitum Haitlinger, 2008, C. galtoni Southcott, 1972, C. leodagari Haitlinger, 2004, C susanae Clark, 2014, E. (E.) gorcensis Gabryś, 2016, E. (E.) opilionoides (C. L. Koch, 1837), L. (L.) phalangii (De Geer, 1778). It is given as a new record for the fauna of Turkey of these species P. dbrenitum Haitlinger, 2008, C. galtoni Southcott, 1972, C. leodagari Haitlinger, 2004, C susanae Clark, 2014, E. (E.) gorcensis Gabryś, 2016, E. (E.) opilionoides (C. L. Koch, 1837), L. (L.) phalangii (De Geer, 1778). It is given as a new record for the fauna of Turkey. Other species are also new records for this study area. Photographs of various morphological structures were taken on our identified species, their descriptions were reviewed, their habitats and their distributions in Turkey and the world were given.