Şahin Dere Kanyonunun morfometrik özellikleri ve jeomorfoturizm potansiyelinin belirlenmesi
Determination of morphometric characteristics and geomorphotourism potential of Şahin Dere Canyon
- Tez No: 979348
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN BAYRAKDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeomorfoloji Bilim Dalı
Özet
Çalışma alanı, Kaz Dağları'nın güneyinde yer alan kanyon vadili Şahin Dere Havzası'dır. Havza, kuzeydoğu-güneybatı ve kuzey-güney doğrultusunda uzanan bir akarsu sistemine sahiptir. Şahin Dere, Düden Tepesi ve Babadağı Tepesi'nden beslenen daimi akarsular (Karakoç Deresi, Köprü Dere, Kiraz Deresi) ve mevsimlik akarsularla beslenerek Altınoluk'tan Ege Denizi'ne dökülür. Akarsu kıyıları, yukarı ve orta kesimlerde doğal yapısını korurken, ağız kısmında yapay müdahaleler görülmektedir. Bu çalışmada, kanyon vadi oluşumunu ve gelişimini anlamak için morfometrik analizler yapılmış, iklimin etkisini belirlemek amacıyla Erinç Yağış Etkinlik İndisi ve De Martonne İklim Sınıflandırması kullanılmıştır. Havzanın eğim ve bakı özellikleri CBS ile haritalanmış, Dağ Cephesi Sinüzitesi hesaplanmış ve hipsometrik integral değeri 0,49 olarak bulunmuştur. Ayrıca, Vadi Tabanı Genişliği-Yüksekliği oranı analiz edilmiş, Kapalı Depresyon Analizi ile derin çukurlar ve dev kazanlar tespit edilmiştir. Swath Profiller incelemesiyle havzadaki tektonik etkinlik değerlendirilmiştir. Arazi gözlemleri ve teknik raporlara göre, kanyon Mağara Kanyon tipi özellikler göstermekte olup, faylar ve karstik çözünmeyle oluşan şelaleler dikkat çekmektedir. Turizm potansiyeli açısından, kanyonun doğal yapısının korunması, insan etkisinin minimize edilmesi ve kontrollü ziyaretlerin teşvik edilmesi önerilmiştir. Ayrıca, ağız kısmında doğa dostu yürüyüş yolları oluşturulması ve eğitim amaçlı kullanımın artırılması tavsiye edilmiştir. Sonuç olarak, Şahin Dere Havzası'nın jeomorfolojik dinamikleri ve jeomorfoturizm potansiyeli bilimsel açıdan değerlendirilmiş, sürdürülebilir kullanım için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study area is the Şahin Dere Basin, a canyon valley located on the southern slopes of the Kaz Mountains (Mount Ida). The basin possesses a fluvial system extending in the northeast-southwest and north-south directions. Şahin Dere is fed by perennial streams (Karakoç Deresi, Köprü Dere, Kiraz Deresi) originating from Düden Hill and Babadağı Hill, as well as intermittent streams, and it discharges into the Aegean Sea at Altınoluk. While the riverbanks in the upper and middle sections retain their natural structure, the mouth of the stream exhibits signs of anthropogenic intervention. This study employed morphometric analyses to understand the formation and evolution of the canyon valley. To determine the influence of climate, the Erinç Precipitation Effectiveness Index and the De Martonne Climate Classification were utilized. The slope and aspect characteristics of the basin were mapped using GIS (Geographic Information Systems), the Mountain Front Sinuosity was calculated, and the hypsometric integral value was found to be 0.49. Furthermore, the Valley Floor Width-to-Height Ratio was analyzed, and deep pits and giant potholes (kettles) were identified through a Closed Depression Analysis. Tectonic activity within the basin was assessed using an examination of Swath Profiles. According to field observations and technical reports, the canyon exhibits characteristics of a Cave Canyon type, with notable features such as faults and waterfalls formed by karstic dissolution. In terms of its tourism potential, it is recommended that the natural structure of the canyon be preserved, human impact be minimized, and controlled visits be encouraged. Additionally, the development of eco-friendly walking trails at its mouth and an increase in its use for educational purposes are suggested. In conclusion, the geomorphological dynamics and geotourism potential of the Şahin Dere Basin have been scientifically evaluated, and recommendations for its sustainable use have been presented.