Diz osteoartriti olan hastalarda iki farklı bisikletle yapılan egzersizin diz eklem kartilajına ve alt ekstremite kas morfolojisine etkisi
The Effect of Exercise with Two Different Bicycles on Knee Joint Cartilage and Lower Extremity Muscle Morphology in Patients with Knee Osteoarthritis
  1. Tez No: 956640
  2. Yazar: NURCAN YİĞİT ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN GÜVENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Diz osteoartriti (OA), eklem ağrısı, hareket kısıtlılığı ve fonksiyon kaybına yol açarak yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Egzersiz hem OA'nın önlenmesinde hem de yönetiminde temel bir yaklaşımdır. Bisiklet egzersizi ulaşım, rekreasyon ve kardiyovasküler kondisyon geliştirme amacıyla yaygın olarak kullanılmakla birlikte, diz kıkırdağı üzerindeki etkilerine dair çalışmalar hâlen sınırlıdır. Bu çalışmada, iki farklı bisiklet tipinin OA hastalarında diz kıkırdağı ve alt ekstremite kas kalınlığına etkileri incelenmiştir. Bu prospektif, randomize olmayan çalışmada, primer diz OA tanısı alan ve medikal tedavi sonrası rehabilitasyonu planlanan 34 katılımcı, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilerek yatay ve dikey iki bisiklet grubuna ayrılmıştır. Gruplar altı hafta boyunca haftada üç gün, 20 dakika süreyle, dakikada 60±5 devir ve 60 W iş yükünde egzersiz yapmıştır. Ultrasonografi ile distal femur kıkırdak ve alt ekstremite kas kalınlıkları ölçülmüş; ayrıca katılımcıların, vücut kompozisyonu, ağrı düzeyi, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler egzersiz öncesi, 3. hafta ve 6. haftanın sonunda yapılmıştır. Yatay bisiklet grubunda sol interkondiler ve lateral femoral kıkırdak kalınlıklarında anlamlı artış gösterirken, medial kıkırdakta her iki grupta da anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Knee osteoarthritis (OA) negatively impacts quality of life by causing joint pain, limited mobility, and loss of function. Exercise is a fundamental approach to both preventing and managing OA. While cycling is widely used for transportation, recreation, and improving cardiovascular fitness, studies on its effects on knee cartilage are still limited. In this study, the effects of two different types of bicycles on knee cartilage and lower extremity muscle thickness in patients with OA were investigated. In this prospective, non- randomized study, 34 participants diagnosed with primary knee OA and scheduled for rehabilitation after medical treatment were matched by age and gender and divided into two groups: horizontal and vertical cycling. The groups exercised three days a week for six weeks, for 20 minutes each time, at a speed of 60±5 revolutions per minute and a workload of 60 W. Distal femur cartilage and lower extremity muscle thicknesses were measured using ultrasonography; additionally, participants' body composition, pain levels, functional capacity, and quality of life were assessed. Assessments were conducted before exercise, at the end of week 3, and at the end of week 6. The horizontal cycling group showed a significant increase in the thickness of the left intercondylar and lateral femoral cartilage, while no significant change was observed in the medial cartilage in either group.