Mikroakışkan platformunda otomasyonun entegrasyonu ve incelenmesi
Integration and investigation of automation in microfluidcs platform
  1. Tez No: 956644
  2. Yazar: BURAK GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMED GHORBANPOOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Chemical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
1840'lı yıllardan itibaren gelişmeye başlayan mikroakışkan teknolojileri birçok bilim alanında kullanılmaktadır. Fizik, biyoloji, mühendislik, malzeme bilimi, sağlık gibi alanların bir araya gelmesiyle birlikte ileri teknoloji mikro boyutlarda cihazların ortaya çıkması sağlanmıştır. Kullanılacak olan alana bağlı olarak, istenilen boyut, şekil ve geometrilerde üretilmesi mümkündür. Mikroakışkan cihazlar taşıma, reaksiyon oluşturma, tanı, algılama gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Mikron seviyelerde örnek kullanımıyla, büyük etkilere sahip sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Mikroakışkan cihazlarda sıvıların iletilmesinde günümüzde farklı teknikler kullanılmaktadır. Örnek olarak şırınga pompası, peristaltik pompa, basınç regülatörlü sistemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeni gelişen ve büyüyen mikroakışkan sistemlerde kullanılan tekniklerinde geliştirilmesi, sistemin daha verimli ve kullanışlı hale getirilmesini sağlayacaktır. Bu çalışmada basınç kaynağını cihaz içerisinde barındıran basınç ve basıncın regüle edilmesi tekniği kullanan bir mikroakışkan cihazın üzerinde daha fazla kontrol sahibi olunması ve insan hatasının en düşük seviyeye indirilmesi hedeflenmiştir. Burada cihazın otomasyon bir sisteme dönüştürülmesiyle yenilikçi, düşük enerji tüketimine sahip ve maliyet konusunda etkin bir model elde edilmesi üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 1840s, microfluidic technologies have been developing and are used in many scientific fields. The integration of physics, biology, engineering, materials science, and healthcare has enabled the emergence of advanced micro-scale devices. Depending on the intended application, these devices can be produced in desired sizes, shapes, and geometries. Microfluidic devices are used for purposes such as transportation, reaction formation, diagnosis, and detection. By utilizing samples at micron levels, they enable to obtain results with significant impacts. Various techniques are currently used for fluid transportation in microfluidic devices. For example, syringe pumps, peristaltic pumps, and pressure-regulated systems are widely used. The development of techniques used in emerging and growing microfluidic systems will make the system more efficient and user friendly. In this study, the goal is to gain more control over a microfluidic device that incorporates a pressure source within its structure and employs a pressure regulation technique, thereby minimizing human error. By transforming the device into an automated system, the aim is to develop an innovative, low-energy consumption, and cost-effective model.