Şeker pancarının (beta vulgaris L.) verim ve kalitesinin üre uygulaması ile değişimi
Change in yield and quality of sugar beet (beta vulgaris L.) with urea application
  1. Tez No: 956647
  2. Yazar: GAMZE SAYLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDİLEK GÜLMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, 2023 yılında, Eskişehir koşullarında, şeker pancarı (Beta vulgaris L.) tarımında üre uygulamasının etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Terranova çeşidinin ekildiği çiftçi tarlasında, üre gübresinin verim ve kalite özelliklerine etkisinin belirlenmesi amacıyla, vejetatif dönemde tek uygulama ile vejetatif dönemde bölerek iki uygulanma şeklinde yürütülmüştür. Yürütülen çalışmada agronomik özellikler olan yapraklı boy uzunluğu, kök boyu, kök ağırlığı, kök çapı ile dekara şeker pancarı verimi; kalite parametreleri olan şeker oranı, arıtılmış şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi, kuru madde oranı, zararlı azot içeriği, sodyum ve potasyum incelenmiştir. Araştırma, incelenen her bir özellik için üre gübresinin bir defada veya bölünerek uygulanmasına göre değiştiğini göstermiştir. Üst gübre olarak tek seferde üre uygulanmasının kök ağırlığı ve dekara şeker pancarı verimi üzerine etkisi nispeten olumlu ve istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Vejetatif dönemde bölünerek uygulanan üre gübresinin ise kalite parametreleri üzerinde önemli bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 2023 in Eskişehir conditions to determine the effectiveness of urea application in sugar beet (Beta vulgaris L.) cultivation. The research was carried out in the farmer's field where Terranova variety was planted, in order to determine the effect of urea fertilizer on yield and quality characteristics, in a single application during the vegetative period and in two applications by dividing during the vegetative period. In the study conducted, agronomic characteristics such as leaf height, root length, root weight, root diameter and sugar beet yield per decare; quality parameters such as sugar ratio, presence of purified sugar, purified sugar yield, dry matter ratio, harmful nitrogen content, sodium and potassium were examined. The research showed that urea fertilizer varied according to whether it was applied once or in parts for each examined characteristic. The effect of single-time urea application as top fertilizer on root weight and sugar beet yield per decare was found to be relatively positive and statistically significant. It was determined that urea fertilizer applied by dividing during the vegetative period did not create a significant difference on quality parameters.