Marmara Denizi'nde gümüş balığı (atherina boyeri risso,1810)'nın bolluğu, dağılımı ve bazı biyolojik özellikleri
Abundance, distribution and some biological characteristic of big-scale sand smelt, atherina boyeri (risso, 1810) in the sea of Marmara
  1. Tez No: 956646
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İŞMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gümüş balığı (Atherina boyeri), yüksek tuzluluk toleransı nedeniyle örihalin olarak tanımlanan ve genellikle nehirlerin alt kesimlerinde, lagünlerde ve denizlerin kıyı bölgelerinde dağılım gösteren bir türdür. Karnivor beslenme şekli ve kendisinin de daha üst predatörlerin besinini oluşturması nedeniyle besin ağı ilişkilerinde önemli role sahiptir. Marmara Denizi'nin kıyı sularında dağılım gösteren A. boyeri'nin ortalama bolluğunu, mekansal ve zamansal değişimleri ve bazı biyolojik parametrelerini (boyfrekans dağılımı, boy-ağırlık ilişkisi, otolit–balık boyu ilişkisi, otolit şekil analizleri vb.) ortaya koymak amaçlanmıştır. Bireyler, Aralık 2021 ile Mart 2022 tarihleri arasında Marmara Denizi'nin kıyı bölgelerinde yer alan 12 farklı istasyonda ığrıp yöntemi ile toplanmıştır. Toplam 1728 bireyin toplam boyları 3,07 - 15,30 cm arasında, ağırlıkları ise 0,05 - 21,15 g arasındadır. Birim çabaya düşen av miktarı (CPUE) adet ve ağırlık olarak sırasıyla 36 adet/çekim ve 83.1 g/çekim, birim alana düşen av miktarı (CPUA) ise 12 birey/100 m² ve 27.7 g/100 m² olduğu tespit edilmiştir. En düşük CPUE Mart ayında 11,5 birey/çekim, en yüksek CPUE ise Ocak ayında 23,7 birey/çekim olarak bulunmuştur. En yüksek CPUA O4 (Erdek), O6 (Kurşunlu Mahalle) ve O12 (Yalova) istasyonlarında sırasıyla 81.8 birey/100 m², 45 birey/100 m² ve 40.7 birey/100 m² tespit edilmiştir. Toplam boy ile çatal boy arasındaki ilişki FL = 0,927*TL + 0,0811 (r²= 0,992) olarak; boy-ağırlık ilişkisi ise W = 0,005*TL³·⁰⁵⁴ (r² = 0,932) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Big-scale Sand Smelt, Atherina boyeri, is an eurohaline fish species with it a high salinity tolerance, and distributes around lower parts of the rivers, lagoons, and the coastal areas of the seas. It has a major role in food web due to carnivarous feeding and become a prey of major predator fish. The aim of the present study is to reveal the mean abundance, spatial and temporal variation of abundance and reveal some biological parameters (length-frequency distribution, length-weight relationship, otolith-fish size relationship, otolith shape analyses etc.) of the A. boyeri, distributed in the coastal waters of the Sea of Marmara. Individuals were obtained with beach seine sampling at 12 various stations from the coastal areas of the Marmara Sea between December 2021 and March 2022. A total of 1728 individual were obtained, and ranged in length between 3.07 and 15.30 cm TL and weighted from 0.05 to 21.15 g. The mean CPUE by individual number and weight were found 36 ind./haul and 83.1 g/haul, whereas CPUA were detected as 12 ind./ 100 m2and 27.7 g/100 m2, respectively. The lowest and the highest CPUE were found in March (11.5 ind./haul) and January (23.7 ind./haul), respectively. The highest CPUA were detected in O4 (Erdek), O6 (Kurşunlu Mahalle) and O12 (Yalova) stations, with a 81.8 ind./100 m², 45 ind./100 m² ve 40.7 ind./100 m², respectedly. The total length-fork length and the length-weight relationship were calculated as FL:0.927*TL+0.0811 (r2 = 0.992) and W=0.005*TL 3.054 (r2 =0.932), respectively.