Türkiye ve Mısır arasındaki ticari ilişkilerin değerlendirilmesi ve diğer Akdeniz ülkeleri ile karşılaştırmalı analizi
Evaluation of the trading relation between Türkiye and Egypt and a comparative analysis of their position among Mediterranean neighbors
- Tez No: 956669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mısır ile Türkiye arasındaki ticari ve siyasi ilişkilerin kökeni çok eski tarihlere dayanmaktadır. Osmanlı döneminden de önce başlamış olan bölgenin ilişkisi günümüzde de devam etmektedir. Doğu Akdeniz'deki ticari ve askeri gücün lokomotifleri olarak değerlendirilen iki ülkenin birbirleri ile sağlamış oldukları ticari ilişkilerin, bölge için büyük önem arz ettiği gözlemlenmektedir. İki ülke arasında 2005 yılında imzalanıp 2007 yılında hayata geçirilen Serbest Ticaret Anlaşması ardından iki ülkenin birbirleri ile olan ticari ilişkilerinde büyük sıçramalar sağlanmıştır. Bölgedeki diğer ülkelere nazaran çok daha stabil ilerleyen iki ülkenin arasındaki ilişki, bölgedeki diğer ülkeler ile kurulan ilişkiden çok daha hayati bir konumda bulunmaktadır. Mısır ile Türkiye arasında kurulan ticari ilişkilerin değerinin anlaşılması amacı ile yapılan çalışma içerisinde veriler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Verilerin sağlıklı bir değerlendirmesinin yapılabilmesi amacı ile özellikle Arap Baharı süreci baz alınmaya çalışılmıştır. Bu durumun temel sebebi ise Arap Baharı sürecinin objektif veriler sağlamasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The roots of the commercial and political relations between Egypt and Türkiye date back to very old times. The relations between the two countries, which began even before the Ottoman period, continue today. It is observed that the commercial relations established by the two countries, which are considered the locomotives of commercial and military power in the Eastern Mediterranean, are of great importance for the region. Following the Free Trade Agreement signed between the two countries in 2005 and implemented in 2007, great leaps have been made in the commercial relations between the two countries. The relations between the two countries, which are much more stable compared to other countries in the region, are in a much more vital position than the relations established with other countries in the region. In order to understand the value of the commercial relations established between Egypt and Türkiye, an attempt was made to evaluate the data in the study conducted. In order to make a healthy evaluation of the data, an attempt was made to take the Arab Spring process in particular as a basis. The main reason for this situation is that the Arab Spring process provides objective data.