Miyokart infarktüsü geçiren kadınlarda cinsel fonksiyon ve cinsel yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of sexual function and quality of sexual life in women with myocardial infarction
- Tez No: 956670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖZÜYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Miyokart Infarktüsü (MI) geçiren kadınların cinsel fonksiyonları ile cinsel yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla 15 Ocak-15 Ağustos 2024 tarihleri arasında, Osmaniye Devlet Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran kadınlar ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, basit rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenen ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 205 kadın oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan, Türkçe bilen ve konuşabilen, iletişime açık, aktif cinsel partneri bulunan ve MI sonrası en az iki ay geçmiş olan kadınlar çalışmaya dahil edilmiştir. Görme, işitme ya da başka bir fiziksel engeli bulunan, psikiyatrik hastalık tanısı konulmuş ya da psikiyatrik ilaç tedavisi görenler ise araştırma dışında bırakılmıştır. Verilerin toplanması, yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (FSFI)”ve“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K)”kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between January and August 15, 2024, with women who applied to the Cardiology Clinic of Osmaniye State Hospital, to evaluate the sexual functions and quality of sexual life of women who had Myocardial Infarction (MI). The sample of the study consisted of 205 women who were selected by a simple random sampling method and met the inclusion criteria. The study included women who volunteered to participate in the study, knew and spoke Turkish, were open to communication, had an active sexual partner, and were at least two months post-MI. Those who had visual, hearing, or other physical disabilities, were diagnosed with a psychiatric disease, or were receiving psychiatric medication were excluded from the study. Data were collected via face-to-face interviews. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Female Sexual Function Index (FSFI)”, and“Sexual Quality of Life Questionnaire-Female (SQLQ-F)”.