Telkin yaklaşımıyla saygı değerinin kazandırılmasında eğitsel oyunların etkisi
The effect of educational games on the acquisition of respect value with inculcation approach
  1. Tez No: 956668
  2. Yazar: ABDİL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, telkin yaklaşımı kullanılarak saygı değerinin kazandırılmasında eğitsel oyunların etkisini incelemektir. Bu doğrultuda, çalışma karma yöntem deseniyle tasarlanmış, nitel ve nicel veri toplama tekniklerine birlikte başvurulmuştur. Nicel veriler için ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Nitel veriler, katılımcıların deneyimlerine ilişkin derinlemesine bilgi elde etmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle toplanmış; böylece nicel araştırma bulguları nitel verilerle desteklenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Batman ilinde bulunan iki farklı devlet ilkokulunun 15 deney, 15 kontrol olmak üzere toplamda 30 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, deney grubuna 8 hafta boyunca telkin yaklaşımı doğrultusunda hazırlanan etkinlik planları uygulanmış ve saygı değerinin kazandırılmasına yönelik eğitim yürütülmüştür. Kontrol grubunda ise mevcut programa bağlı kalınarak süreç devam ettirilmiştir. Toplanan nicel verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız örneklem t-testi kullanılırken, nitel verilerde içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Araştırma bulguları incelendiğinde, deney ve kontrol gruplarının ön test sonuçları arasında saygılı olma eğilimleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmazken, son test sonuçlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Nitel bulgular ise deney grubunun uygulanan değer kazandırma sürecinden olumlu etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda, benzer araştırmaların sonuçlarıyla kısmi farklılıklar gözlemlense de büyük ölçüde tutarlılık sağlandığı görülmüştür. Sonuç olarak, telkin yaklaşımı ve eğitsel oyunların kullanımı, öğrencilerin saygı değerini kazanmalarında anlamlı bir etki oluşturarak saygı eğilimlerini artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin bu süreci olumlu bir deneyim olarak değerlendirdikleri ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonuçları göz önüne alındığında bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of educational games on the acquisition of the value of respect using the Inculcation approach. In this direction, the study was designed with a mixed method design and qualitative and quantitative data collection techniques were used together. For quantitative data, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was applied. Qualitative data were collected through semi-structured interviews to obtain in-depth information about the participants' experiences; thus, quantitative research findings were supported by qualitative data. The study group consisted of a total of 30 fourth grade students (15 experimental and 15 control) from two different public primary schools in Batman province. During the data collection process, activity plans prepared in line with the Inculcation approach were applied to the experimental group for 8 weeks and education was carried out to gain the value of respect. In the control group, the process was continued by adhering to the existing program. While dependent and independent sample t-test was used to analyze the quantitative data collected, content analysis method was used for qualitative data. When the research findings were analyzed, no significant difference was found between the pre-test results of the experimental and control groups in terms of their tendency to be respectful, while a significant difference was found in the post-test results. Qualitative findings revealed that the experimental group was positively affected by the value acquisition process. In this context, although partial differences were observed with the results of similar studies, consistency was observed to a great extent. As a result, it was determined that the use of the Inculcation approach and educational games had a significant effect on students' acquisition of the value of respect and increased their respect tendencies. In addition, it was revealed that students evaluated this process as a positive experience. Considering the results of the study, some Inculcations were presented.