Renklenmiş anterior kompozit rezinin beyazlatma ve cilalama sonrası renk ve yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesi
Evaluation of color and surface roughness of colored anterior composite resin after bleaching and polishing
  1. Tez No: 956672
  2. Yazar: RABİA AYBALA USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİKE DEMİREL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada renklenmiş anterior nanohibrit kompozit rezinin (Clearfil Majesty ES-2, Kuraray, Japan) beyazlatma (Pola Office, SDI, Australia) veya cilalama sonrası renk ve yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Clearfil Majesty ES-2 kompozit rezin materyalinden 5 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde toplam 40 adet örnek hazırlanmıştır. 4 ana grup oluşturulup gruplardan biri distile suda bekletilen kontrol grubudur, diğer üç grupsa kahveyle renklendirilmiştir. Bir grup Clearfil Twist Dia (Kuraray, Japan) polishing lastikleriyle cilalanmıştır, bir gruba ise renklendirme işleminden sonra Pola Office (SDI, Australia) ofis tipi beyazlatma ajanı uygulanmıştır. Kontrol grubu ve renklendirilen grupla birlikte ciladan sonra ve beyazlatmadan sonra profilometre kullanılarak aritmetik yüzey pürüzlülüğü (Ra) değerleri hesaplanmıştır. Örneklerdeki renk değişimi spektrofotometre yardımıyla distile su kontrol grubuyla birlikte ciladan sonra, renklendirmeden sonra ve beyazlatmadan sonra olmak üzere dört aşamada ölçülerek hesaplanmıştır. Örnekler üzerinde renklendirmenin, beyazlatmanın ve cila uygulmasının renk değişimi üzerine etkileri incelendiğinde anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05). Benzer şekilde renk ve pürüzlülük değerleri arasındaki ilişkiye bakıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the color change and surface roughness of colored anterior nanohybrid composite resin (Clearfil Majesty ES-2, Kuraray, Japan) after bleaching (Pola Office, SDI, Australia) or polishing. A total of 40 specimens with a diameter of 5 mm and a height of 2 mm were prepared from the Clearfil Majesty ES-2 composite resin material. 4 main groups were formed and one of the groups was the control group kept in distilled water, the other three groups were colored with coffee. One group was polished with Clearfil Twist Dia (Kuraray, Japan) polishing rubbers, and one group was treated with Pola Office (SDI, Australia) bleaching agent after immersed in coffee. Arithmetic surface roughness (Ra) values were calculated by using a profilometer after polishing and after bleaching with the control group and the colored group. The color change in the samples was calculated with the help of a spectrophotometer by measuring distilled water together with the control group in four stages: after polishing, after coloring and after bleaching. When the effects of coloring, bleaching and polishing application on the samples were examined, a significant difference was found (p0.05). Similarly, when the relationship between color and roughness values is examined, there is a statistically significant relationship between the groups.