Tokat ili belediye sınırları içindeki vespidae (Insecta: hymenoptera) türlerinin saptanması, bunlardan Polistes gellicus (L.) ve P. nimpha (christ)'nin renklenme durumları
- Tez No: 8350
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT TANYOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
117 6. ÖZET Bu çalışmada, Tokat İli belediye sınırları içinden toplanan materyalin değerlendirilmesi sonucu, Vespidae familyasına dahil Yespula cinsinden 2, Polistes cinsinden 4 tür olmak üzere toplam 6 türün yaşadığı saptanmıştır. Bunlardan Yespula germanica (Pabricius), V. vulgaris (L.), Polistes foederatus (Khol), P. gallious (L. ) ve P. nimpha (Christ) türleri Tokat İli için, P. omissus (?/eyraueh) türü ise Türkiye için ilk kayıttır. Renk değişkenliği incelenen P, gallicus ve P. nimpha populasyonları arasında, bazı vücut bölgeleri renklenme tipleri açısından önemli farklar bulunmuştur. Genel olarak, her iki türün erkek bireylerinin dişilere göre daha açık renklendikleri saptanmıştır. Aynı biçimde P. gallicus populasyonunun, P. nimpha populasyonuna göre daha açık renk li olduğu gözlenmiştir. P. gallicus populasyonunda renk değişkenliği skalasınm geniş, P. nimpha populasyonunda daha dar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
118 SUMMARY In this study, as a result of the evaluation of the materials collected within the municipal border of Tokat, 6 species belonging to Vespidae family, two as Vespttla gene ra and four as Polistes genera were determined. Vespula ger- manica (Pabricius), 7. vulgaris (L.), Polistes foederatus (Khol), P.gallicus (L.) and P« nimpha (Christ) are the first registration from Tokat and P. omissus (Weyrauch) from Turkey. P.gallicus and P. nimpha populations was examined and significant differences were found between them the stand point of differentiation in color. The coloring of male was observed to be lighter than that of female in both species. Likewise, P.gallicus population was lighter than P. nimpha population. The ranges of changes in color of P.gallious and P. nimpha were seen large and narrow, respectively.