Çifteler Sakaryabaşı Balık Üretim İstasyonu'ndaki doğu ve batı kaynak göllerinin planktonlarının incelenmesi
To analiz phytoplankton in east and west source lakes in the fish production station in Çifteler-Sakaryabaşı
- Tez No: 5756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ii Ü Z E T Yüksek Lisans Tezi ÇİFTELER SAKARYALISI BALIK ÜRETİM İSTASYOMJjJDAKİ DOüU VE BATI KAYL'AK SüLLERİıâl PLAiSKTOLLAİtlLTB İLCisLEfflffiSİ Akif Sam GÜLER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Üniversitesi Su ürünleri Anabil im Dalı Danışman :Yrd.DoçDr. Selçuk SEÇER 1987, Sayfa : 41 Jüri :Yrd.Doç£r. Selçuk SEÇER Prof. Dr. Doğan AT AY Yrd. Doç. Dr. Mustafa KARABATAK Bu araştırma, Çifteler Sakaryabaşı Balık Üretim istasyonundaki Doğu ve Batı kaynak. Gollerinin plankton - larından özellikle f itoplanktoıı türleri incelenmiştir. Sakaryabaşı, Çifteler İlçesi'nin ^üney dokusun da yer almakta ve ilçeye 2 km uzaklıktadır. Bölgede Doğu Gölü ve Batı Golü olmak üzere iki ^öl mevcuttur. Gollerden ve Sakarya fle-uri'nden seçilen istas yonlardan ve aynalı sazan büyütme nsvuzundan ner on beş ;\;ünde bir alınan plankton örneklerinin kalitatif ve kan- titatif analizleri yapıldı. Çalışma süresi boyunca Sakaryabaşı su kaynakla rının bazı fiziksel ve kimyasal ezellikleri saptandı.İÜ Su kaynaklarının pK değeri 7.0-8.0, çözünmüş oksijen (0 ) değeri en düşük 6.3 mg/lt en yüksek 8.3 mg/ İt, Asit Bağlama Gücü (A.B.G.) en düşük 5.3, en yüksek 6.4 olarak bulundu. Su sıcaklığı 16.5-24.0 C arasında değişim göstermiştir. Mikro f it oplankt onların kalitatif analizi so nuçlarına göre 4 istasyonda çalışma süresi boyunca 5 sı nıfta toplanan 46 tür saptandı. Hakim plankton sınıfı Bacillariophyceae dır. Kalitatif analiz sonuçlarına göre 44.852.827 adet/m ile en fazla aynalı sazan yavru büyütme havuzun da, en azda 14.321.804 adet/m ile Sakarya Hehri'nde bu lundu. Bunun nedeni, sazan yavru büyütme havuzunun güb - relenmis olmasıdır. ANAHTAR 103LİMELER : pH, çözünmüş oksijen, bulanıklık, asit bağlama gücü, Fitoplankton, Bacillariophyceae, Ciılorophyceae, Gyanophyceae, Bacteria, Euglenophy- ceae.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis To -Analiz Phytoplankton In East and West Source lakes In The Pish Production Station In Cifteler-Sakaryabaşı Akif Sami GÜLER Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Asst. Prof. Dr. S. SEÇER 1987, Page i 41 Jury : Asst. Prof. Dr. S. SEÇER Prof. Dr. Doğan ATAY Assoc. Prof. Dr. Mustafa KARABATAK In this study, we analized phytoplankton at the Pish produce Station in Sakaryabaşı -Çifteler. Specially, we analized then (phytoplankton) in the lake of east and west source. Sakaryabaşı is located in the south-east of town Çifteler and 2 km away from there. There are two lakes in the area that one is east lake and the other is west lake. The calitative and cantitative analysis of the plankton samples which are from the of pool the feeding Cyprinus carpio from the stations chosen in the lakes and the river Sakarya on a fortnight.Some physical and chemical specialities are found in the water sources in Sakaryabaşı during the working time. The pH degree of the water sources was found as 7.0-8.0, dissociation 0 degree of it was found as 6.3 mg/ It lowest and 8.3 mg/lt higest, Acit connection power was found as 5.3 lowest and 6.4 highest. The temperatür of the water changes between 16. 5-24.. 0 C. During the warming period in the 4 stations 46 kinds of planktons come together in 5 classes were found according to the result of the ealitative analysis of mic ro- phyt o plankton. The dominant plankton class is Bacillario- phyceae. According the rusult of cantitative analysis, 3 the highest (too much) 44.852.827 number/m with amount of the planktons was found in the pool of feeding young Cyprinus carpio (mirror carp) and lowest 14.321.804 num- 3 bers/m with the is river Sakarya. The reason of this is that the pool of feeding young was fertilized. KEY WORDS : pH, dissolved oxygen, turbidity, methylorange alcalinity, phyt o plankton, Bacillariophyceae, Chlorophyceae, Gyanophyceae, Bacteria, Dugleno- phyceae.