Hastaneye yatan çocukların annelerinin akılcı ilaç kullanımı konusunda tutumları ve etkileyen faktörler
Attitudes of mothers of hospitalized chiildren towards rational drug use and affecting factors
  1. Tez No: 956696
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA YÜZER ALSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma hastaneye yatan çocukların annelerinin akılcı ilaç kullanımı konusunda tutumları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmayı yapabilmek için gerekli olan kurum ve etik kurul izni alınmıştır. Çalışma Ekim 2023 - Ekim 2024 tarihleri arasında Yozgat Şehir Hastanesi'nin Çocuk Hastalıkları ve Süt Çocuğu Servisi'nde yatan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 0-12 yaş arası çocuğa sahip olan 250 anne ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında“Tanımlayıcı Bilgi Formu, Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği (AİKYETÖ)”kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, SPSS 22 paket programında uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Annelerin Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 165.02±15.85 (200-114), Doğru ve Bilinçli İlaç Kullanım alt boyutu puan ortalaması 123.87±11.04 (90-145) ve Etkili ve Güvenli İlaç Kullanım alt boyutu puan ortalaması 41.14±7.27 (20-55) olarak bulunmuştur. Annelerin eğitim durumları, gelir durumları, aile tipi, ilaçların saklandığı yer ile annelerin akılcı ilaç kullanım tutum puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Çocuk hastalandığında sergilenilen ilk tutumun annelerin akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumlarını etkilediği saptanmıştır. Çalışma sonucunda, annelerin akılcı ilaç kullanım ölçek puanlarının yüksek olduğu bulunmuş ancak akılcı olmayan ilaç kullanım tutumlarının da var olduğu belirlenmiştir. Annelerin akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalıklarının arttırılması amacıyla tüm taraflarla iş birliği halinde olunarak eğitim ve danışmanlık hizmetinin sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the attitudes of mothers of hospitalized children towards rational drug use and the factors affecting them. The necessary institutional and ethics committee permission was obtained to conduct the study. The study was conducted between October 2023 and October 2024 with 250 mothers of children aged 0-12 years who were hospitalized in the Pediatrics and Infancy Service of Yozgat City Hospital and who agreed to participate in the study.“Descriptive Information Form, Parental Attitude Scale for Rational Drug Use (PASRU)”was used to collect the data. The data of the study were analyzed with appropriate statistical methods in SPSS 22 package program. The mean total score of the Parental Attitudes Toward Rational Drug Use Scale was found to be 165.02±15.85 (200-114), the mean score of the Correct and Conscious Drug Use subscale was 123.87±11.04 (90-145) and the mean score of the Effective and Safe Drug Use subscale was 41.14±7.27 (20-55). A significant difference was found between the mothers' education level, income level, family type, and the place where the medicines were stored and their rational drug use attitude scores. As a result of the study, it was found that mothers had high rational drug use scale scores, but they also had irrational drug use attitudes. It is recommended that training and counselling services should be provided in cooperation with all parties in order to increase the awareness of mothers about rational drug used when the child was ill affected the attitudes of mothers towards rational drug use. As a result of the study, it was found that mothers had high rational drug use scale scores, but they also had irrational drug use attitudes. It is recommended that training and counseling services should be provided in cooperation with all parties in order to increase the awareness of mothers about rational drug use.