0-24 aylık çocuğu olan annelerde emzirme tutumunu etkileyen sosyodemografik faktörler :Yozgat Merkez İlçe Örneği
Sociodemographic factors affecting breastfeeding attitudes in mothers with 0-24 months old children: Example of Central District Yozgat
- Tez No: 956697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSİNNUR GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Anne sütü, yaşamın ilk aylarında ihtiyaç duyulan besin maddelerini ve enerjiyi içeren, bebeği hastalıklara karşı koruyan ve bebek ölümlerini azaltan ilk doğal gıdadır. Bebeklerin iki yaşın sonuna kadar emzirmenin sürdürülmesi önerilmektedir. Fakat çoğu zaman gerek anneye ait sebepler gerek bebeğin sağlık durumuna ait sebepler gerekse de toplumsal sebeplerle emzirmenin başlatılması ya da devam ettirilmesi konusunda birçok olumsuzluklarla karşılaşılmaktadır. Emzirmenin faydaları hakkında yeterli bilgi sahip olunmaması ve annelerin bebeklerini emzirme niyetleri emzirme oranının temel belirleyicilerindendir. Yapılan çalışmalarda emzirme tutumu olumsuz olan annelerin ek besin ya da formül mamaya başlama oranlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu çalışmada emzirme dönemindeki annelerin emzirmeye ilişkin tutumlarını Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği (ETDÖ) ile değerlendirerek emzirme tutumun etkileyen faktörleri belirlemek hedeflenmiştir. Bu araştırma kesitsel-tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışma 2024 yılı Ocak-Haziran ayları arasında Yozgat il merkezine bağlı bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinde 131 anne ile yüz yüze görüşülerek tamamlanmıştır. Katılımcıların ETDÖ puan ortalamaları 118,1±16,8 olarak bulunmuştur. Annenin yaşı, eğitim durumu, mesleği, kronik hastalığı, ilaç ya da sigara kullanımı, eşinin; yaşı, eğitim durumu, mesleği, emzirmeye karşı tutumu, ailenin; gelir düzeyi, çocuk sayısı, bebeğin; doğum şekli, cinsiyeti, yaşı (ay), doğum ağırlığı (gr) ve doğum haftası, ek gıdaya başlama zamanı ve nedeni, emzik/biberon kullanma durumu ve annenin emzirme döneminde yaşadığı sorunlar ile emzirme tutumunu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Breast milk is the first natural food that contains the nutrients and energy needed in the first months of life, protects the baby against diseases and reduces infant mortality. It is recommended that babies continue to be breastfed until they are two years old. However, many negativities are often encountered in initiating or continuing breastfeeding due to reasons related to the mother, the baby's health status, and social reasons. Lack of sufficient information about the benefits of breastfeeding and mothers' intentions to breastfeed their babies are the main determinants of breastfeeding rates. Studies have shown that mothers with negative breastfeeding attitudes have higher rates of starting supplementary food or formula. This study aimed to determine the factors affecting breastfeeding attitudes by evaluating the attitudes of mothers during the breastfeeding period with the Breastfeeding Attitude Assessment Scale (BATAS). This research is a cross-sectional-descriptive study. The study was completed by face-to-face interviews with 131 mothers in Family Health Centers in Yozgat city center between January and June 2024. The mean ETDS score of the participants was found to be 118.1±16.8. No significant relationship was found between the mother's age, education status, occupation, chronic disease, medication or cigarette use, husband's age, education status, occupation, attitude towards breastfeeding, family's income level, number of children, type of birth, gender, age (months), birth weight (gr) and week of birth of the baby, time and reason for starting complementary feeding, pacifier/bottle use and the problems experienced by the mother during breastfeeding and breastfeeding attitude (p>0.05).