Çocuk acil servisine başvuran annelerin çocuklarını kırılgan algılama durumları ve etkileyen unsurlar
Mothers' perceptions of their children's fragility and factors affecting their perceptions of their children who apply to the pediatric emergency department
  1. Tez No: 973573
  2. Yazar: CEREN CİNPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma, çocuk acil servisine başvuran annelerin çocuklarını kırılgan algılama durumlarını belirlemek ve bu algıyı etkileyen faktörler ile akılcı ilaç kullanımına yönelik ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran ve çalışmaya katılma kriterlerine uyan 202 anne oluşturmuştur. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuk Kırılganlık Ölçeği (ÇKÖ)”ve“Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği (AİKYETÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Bağımsız Gruplarda t testi, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya alınan annelerin çoğunluğunun çekirdek aile yapısında (%81,2) olup ciddi (%96,0) ya da ölümcül (%99,0) hastalığı bulunmuyordu. Annelerin yaş ortalamaları ise 27,78± 4,42 yıldır. Annelerin çocuklarını kırılgan algılama düzeylerinin orta değere yakın (9.70 ± 4.89) olduğu belirlenmiştir. Çocuk kırılganlık algılarının preterm veya postterm doğan çocuklarda, bebeğini altı aydan az süre emzirenlerde ve doğumda yüksek korku yaşayanlarda anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, kırılganlık algısı yüksek olan annelerin akılcı ilaç kullanım tutumlarının daha düşük olduğu, bu iki değişken arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu ortaya konmuştur (p<0,05). Bu çalışma, çocuk sağlığı hizmetlerinde ebeveyn algılarının değerlendirilmesinin ve özellikle kırılganlık algısının erken dönemde fark edilmesinin, aileye sunulacak hemşirelik girişimlerinin planlanması açısından önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle riskli grupta yer alan (preterm/postterm doğum yapan, bebeğini daha az emziren, doğum korkusu yaşayan gibi) annelerin erken dönemde akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgilendirilmelerinin çocuk sağlığı açısından daha yararlı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to determine the perception of vulnerable children of mothers admitted to the pediatric emergency department and to examine the relationship between the factors affecting this perception and parental attitudes towards rational drug use. The sample of the study consisted of 202 mothers who applied to the Pediatric Emergency Department of Karaman Training and Research Hospital and met the inclusion criteria. The data were collected using the“Personal Information Form”,“Child Frailty Scale (CFS)”and“Parental Attitudes Toward Rational Drug Use Scale (PARAS)”. In addition to descriptive statistics, Independent Groups t test, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H test and Pearson correlation analysis were used to analyze the data. The majority of the mothers included in the study had nuclear family structure (81.2%) and did not have serious (96.0%) or fatal (99.0%) diseases. The mean age was 27.78± 4.42 years. It was determined that the mothers' level of perceiving their children as fragile was close to the middle value (9.70 ± 4.89). These perceptions of vulnerability were significantly higher in children born preterm or postterm, those who breastfed their babies for less than six months and those who experienced high fear at birth. In addition, it was found that mothers with high perceptions of vulnerability had lower attitudes towards rational drug use and there was a statistically significant and negative relationship between these two variables (p<0,05). This study demonstrates that assessing parental perceptions in child health services and especially recognizing the perception of vulnerability at an early stage is important for planning nursing interventions to be offered to the family. It was thought that informing mothers, especially in the risky group (preterm/postterm birth, breastfeeding their babies less, experiencing fear of childbirth, etc.) about rational drug use in the early period would be more beneficial for child health.