Şizofreni ve bipolar bozukluk tanılı hastalarda cisterna magna ve cerebellum hacimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cisterna magna and cerebellum volumes in patients diagnosed with schizophrenia and bipolar disorder
- Tez No: 956698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ŞAHİN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mega cisterna magna, kistik posterior fossa malformasyonlarının neredeyse yarısını temsil eden nispeten yaygın bir durumdur. Genellikle asemptomatiktir ve tesadüfen keşfedilir. Mega cisterna magna'ya bağlı cerebellar disfonksiyonların psikotik bozukluklara neden olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; şizofreni ve bipolar bozukluk tanılı hastalara ait kraniyal manyetik rezonans görüntülerinde cisterna magna ve cerebellum hacmi ile cerebellar kortikal kalınlıkları sağlıklı bireylerle karşılaştırarak mega cisterna magna'ya bağlı cerebellar disfonksiyonun psikiyatrik belirtilerin ortaya çıkmasına olan etkisini araştırmaktır. Çalışmada Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvurup 26 şizofreni ve 26 bipolar bozukluk tanısı alan hasta ile 26 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 78 bireyin kraniyal manyetik rezonans görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Cerebellum hacmi ve cerebellar kortikal kalınlıklar VolBrain, cisterna magna hacmi ise ITK-SNAP 4.0 yazılımı kullanılarak volümetrik olarak değerlendirildi. Elde edilen veriler Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi versiyon 25 yazılımına aktarılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Değişkenlerin istatistiksel analiz sonuçlarına göre; cisterna magna hacmi şizofreni ve bipolar bozukluk tanılı hastalarda sağlıklı kontrollere kıyasla daha büyük bulundu. Bipolar bozukluk tanılı hastalarda kontrol grubuna göre; lobul V, VI, VIIIA ve VIIIB kortikal kalınlığında, şizofreni tanılı hastalarda da kontrol grubuna göre; lobul VIIIA ve X kortikal kalınlığında anlamlı derecede bir azalma tespit edildi. Şizofreni tanılı hastalarda ise bipolar bozukluk tanılı hastalara göre; lobul X kortikal kalınlığındaki asimetride anlamlı bir azalma görüldü. Ayrıca yaş ile cisterna magna hacmi arasında pozitif yönde, yaş ile cerebellum hacmi arasında negatif yönde bir korelasyon tespit edildi. Sonuç olarak, mega cisterna magna, son zamanlarda yapılan araştırmalarda şizofreni ve bipolar bozuklukla ilişkilendirilen ancak yalnızca vaka raporları ile sınırlı olan bir nörogörüntüleme bulgusunu temsil etmektedir. Elde edilen bulgular mega cisterna magna'nın cerebellar disfonksiyona neden olarak bireylerde psikiyatrik semptomların görülmesine neden olan altta yatan nörogelişimsel anomaliler için bir biyobelirteç görevi görebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mega cisterna magna is a relatively common condition that represents nearly half of cystic posterior fossa malformations. It is usually asymptomatic and discovered incidentally. It is thought that cerebellar dysfunctions associated with mega cisterna magna cause psychotic disorders. The aim of this study is to investigate the effect of cerebellar dysfunction associated with mega cisterna magna on the emergence of psychiatric symptoms by comparing the volume of the cisterna magna and cerebellum, as well as the cerebellar cortical thicknesses, in cranial magnetic resonance images of patients diagnosed with schizophrenia and bipolar disorder with those of healthy individuals. In the study, cranial magnetic resonance images of a total of 78 individuals, including 26 patients diagnosed with schizophrenia and 26 with bipolar disorder who applied to the Psychiatry Clinic of Balıkesir University Faculty of Medicine Hospital, and a control group of 26 healthy individuals, were retrospectively examined. Cerebellum volume and cerebellar cortical thicknesses were volumetrically evaluated using VolBrain, while the cisterna magna volume was assessed using ITK-SNAP 4.0 software. The obtained data were transferred to the Statistical Package for the Social Sciences version 25 software and statistically analyzed. According to the statistical analysis results of the variables, the cisterna magna volume was found to be larger in patients diagnosed with schizophrenia and bipolar disorder compared to healthy controls. In patients diagnosed with bipolar disorder, a significant reduction was found in the cortical thickness of lobules V, VI, VIIIA, and VIIIB compared to the control group, and in patients diagnosed with schizophrenia, a significant reduction was found in the cortical thickness of lobules VIIIA and X compared to the control group. In patients diagnosed with schizophrenia, a significant reduction in the asymmetry of cortical thickness in lobule X was observed compared to patients diagnosed with bipolar disorder. Additionally, a positive correlation was found between age and the volume of the cisterna magna, and a negative correlation was found between age and the volume of the cerebellum. In conclusion, the mega cisterna magna represents a neuroimaging finding recently associated with schizophrenia and bipolar disorder, but limited to case reports. The findings suggest that mega cisterna magna may serve as a biomarker for underlying neurodevelopmental anomalies that cause cerebellar dysfunction and lead to psychiatric symptoms in individuals.