Rektum kanseri radyoterapisinde abdominal kompresör kullanımının hedef hacim ve risk altındaki organ dozlarına etkisinin supin ve prone pozisyonlar ile karşılaştırılması
Comparison of the effect of using an abdominal compressor on target volume and organs-at-risk doses with supine and prone positions in rectal cancer radiotherapy
  1. Tez No: 956699
  2. Yazar: MELİSA BAĞCI KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ALKIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Oncology, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Rektum kanseri hastalarında, pelvik radyoterapi (RT) için abdominal kompresörün (AK) risk altındaki organlar ve hedef hacim doz dağılımına etkisini, dolu mesane supin pozisyon (SP) ve belly board ile prone pozisyonla (PP) karşılaştırmak ve alternatif bir pozisyonlama stratejisi olarak uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Yöntem: Neoadjuvan RT endikasyonu olan 25 rektum kanseri tanılı hasta dahil edildi. Her bir hastadan dolu mesane ile SP, boş mesane ile AK ve PP'de olmak üzere üç farklı simülasyon bilgisayarlı tomografi görüntüsü elde edildi. Tüm hastalardan AK ve PP çekimleri öncesinde idrara çıkmaları, SP çekimi öncesi 1.5 litre su içmeleri ve 1 saat beklemeleri istendi. Abdominal kompresör plakasının alt kenarı simfizis pubis hizasına umblikus referans alınarak orta hatta yerleştirildi. L2 vertebranın altından her bir ince (İB) ve kalın bağırsak (KB) ans olarak ve femur ile mesane kontürlendi. CTV, GTV'ye kraniyokaudal yönde 2 cm marj ile tüm mezorektum, internal iliak, presakral, obturator lenfatik alanları içerdi. Buna 0.7 cm'lik marj ile PTV oluşturuldu ve 28 fraksiyonda 50.4 Gy doz tanımlandı. İnce bağırsak ve KB V5-V50.4 aralığındaki hacimleri (cm3 ve yüzde olarak, her 5 Gy aralık için), total volüm, Dmax, Dmean; mesane total volüm, Dmax, Dmean, V30-40-50 (%); femur Dmax, Dmean, V30-40 (%); PTV Dmax, HI, CI değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: AK'de, İB total volüm, Dmax, Dmean ve V5-30 (cm3) ile KB total volüm, Dmax, Dmean ve V5-50.4 (cm3) değerleri SP'ye kıyasla anlamlı düşük; PP'ye kıyasla İB Dmean, V30 (cm3) ve V40 (cm3) anlamlı daha yüksekti. AK'de SP'ye kıyasla mesane V30 ve Dmean anlamlı yüksek; PP'ye kıyasla V50 anlamlı daha düşüktü. PTV parametrelerinde anlamlı farklılık yoktu. Sonuç: AK, SP'ye kıyasla İB total volüm ve düşük doz alan hacimleri azaltır; AK, SP ve PP'yi tolere edemeyen neoadjuvan RT endikasyonu olan rektum kanseri hastaları için alternatif bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the effects of abdominal compressor (AC) on dose distribution of organs-at-risk and target volumes during pelvic radiotherapy (RT) in rectal cancer patients, with those in full bladder supine positioning (SP) and belly board prone positioning (PP), and to evaluate its feasibility as an alternative positioning strategy. Methods: Twenty-five patients diagnosed with rectal cancer and indicated for neoadjuvant RT were included. For each patient, three separate simulation computed tomography scans were obtained: in SP with full bladder, and in AC and PP with empty bladder. All patients were instructed to void their bladder prior to AC and PP, and to drink 1.5 liters of water and wait for 1 hour prior to SP. The AC plate was positioned in the midline using the umbilicus as a reference, with its inferior edge aligned with the pubic symphysis. The small bowel (SB) and large bowel (LB) were contoured as individual loops below the L2 vertebra, along with femoral heads and bladder. The CTV included the entire mesorectum, internal iliac, presacral, and obturator lymphatic regions, with a 2 cm cranio-caudal margin from GTV. PTV was created with an additional 0.7 cm margin, and a dose of 50.4 Gy was prescribed in 28 fractions. The SB and LB total volumes, Dmax, Dmean, and V5–50.4 (in 5 Gy intervals, both in cm³ and percentage); bladder total volume, Dmax, Dmean, and V30–40–50 (%); femoral heads Dmax, Dmean, V30–40 (%); and PTV Dmax, HI, and CI were compared. Results: In the AC setting, SB total volume, Dmax, Dmean, V5–30 (cm³), as well as LB total volume, Dmax, Dmean, V5–50.4 (cm³) were significantly lower compared to SP. Compared to PP, AC showed significantly higher SB Dmean, V30 (cm3), and V40 (cm³). In AC compared to SP, bladder V30 and Dmean were higher, while compared to PP, V50 was lower. No significant differences were observed in PTV parameters. Conclusion: AC reduces SB total volume and low-dose volumes compared to SP. It may serve as an alternative positioning option for rectal cancer patients undergoing neoadjuvant RT who are unable to tolerate SP and PP.