Erçek Gölünün su kalitesinin, su kirliliğinin ve ağır metal konsantrasyonunun çevresel açıdan değerlendirilmesi
Environmental evaluation of water quality, water pollution and heavy metal concentration of Erçek Lake
- Tez No: 956708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP CUCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışması, Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Van ili İpekyolu ilçesine bağlı Erçek Mahallesi'nde yer alan Erçek Gölü'nün su kalitesini ve iz element kirlilik düzeylerini belirlemek amacıyla Temmuz 2024 'te gerçekleştirilmiştir. Göl yüzeyinin farklı noktalarından alınan 15 su örneği, fizikokimyasal ve jeokimyasal özelliklerin belirlenmesi amacıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçları gölün kendine özgü hidrojeokimyasal yapısını kapsamlı bir şekilde ortaya koymuştur. Ortalama 25,6 °C sıcaklıkla ılıman bir termal rejim sergileyen göl, ortalama 9.80 pH değeriyle kuvvetli bazik özelliktedir. Yüksek ortalama elektriksel iletkenlik (18526.75 μS/cm) ve toplam çözünmüş madde (6383 mg/L) miktarları, gölün yüksek mineralizasyona sahip tuzlu/sodalı karakterini açıkça göstermektedir. Bu durum, özellikle yüksek sodyum (ort. 6598,62 mg/L), klorür (ort. 3861,83 mg/L), sülfat (ort. 1702,96 mg/L) ve bikarbonat (ort. 5986,99 mg/L) konsantrasyonlarıyla doğrulanmıştır. Bikarbonatın baskın anyon olması, Erçek Gölü'nün sodyum-bikarbonatlı bir göl niteliği taşıdığını vurgulamaktadır. Arsenik (ort. 94.53 μg/L) ve bor (ort. 593,573 μg/L) gibi elementlerin konsantrasyonları, ulusal su kalitesi standartlarının önemli ölçüde üzerinde tespit edilmiştir. Bu yüksek değerler, bölgenin volkanik jeolojisi ve hidrotermal aktivitelerle ilişkili doğal zenginleşmeye işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted in July 2024 to determine the water quality and trace element pollution levels of Lake Erçek, located in Erçek Mahallesi, İpekyolu district of Van province, in the Eastern Anatolia Region.his thesis study was conducted in July 2024 to determine the water quality and trace element pollution levels of Lake Erçek, located in Erçek Mahallesi, İpekyolu district of Van province, in the Eastern Anatolia Region. 15 thesis study was conducted in July 2024 to determine the water quality and trace element pollution levels of Lake Erçek, located in Erçek Mahallesi, İpekyolu district of Van province, in the Eastern Anatolia Region. 15 water samples taken from different points of the lake surface were analyzed to determine the physicochemical and geochemical properties. The analysis results comprehensively revealed the unique hydrogeochemical structure of the lake. The lake exhibits a mild thermal regime with an average temperature of 25.6 °C and is strongly basic with an average pH value of 9.80. The high average electrical conductivity (18526.75 μS/cm) and total dissolved matter (6383 mg/L) values clearly indicate the salty/alkali character of the lake with high mineralization.he high average electrical conductivity (18526.75 μS/cm) and total dissolved matter (6383 mg/L) valueshe high average electrical conductivity (18526.75 μS/cm) and total dissolved matter (6383 he high average electrical conductivity (18526.75 μS/cm) and total dissolved matter (6383 mg/L) values clearly indicate the salty/alkali character of the lake with high mineralization. This situation is especially high in sodium (mean 6598,62 mg/L), chloride (mean 3861,83 mg/L), sulfate (mean 1702,96 mg/L) and bicarbonate (avg. It was confirmed with concentrations of 5986,99 mg/L). The fact that bicarbonate is the dominant anion emphasizes that Lake Erçek is a sodium-bicarbonate lake. Arsenic (avg. 94.53 μg/L) and boron (avg. Concentrations of elements such as 593,573 μg/L) were found to be significantly higher than national water quality standards.oncentrations of elements such as 593,573 μg/L) were found to be significantly higher than national water quality standards. These high values indicate the natural enrichment associated with the volcanic geology and hydrothermal activities of the region, while at oncentrations of elements such as 593,573 μg/L) were found to be significantly higher than national water quality standards. These high values indicate the natural enrichment associated with the volcanic geology and hydrothermal activities of the region,