Vergi kanunlarının anayasal denetiminde bütüncül yaklaşım
A holistic approach to the constitutional review of tax legislation
- Tez No: 956739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KÖYBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Türkiye'de vergisel düzenlemeler kapsamında iki yolla yapılan anayasal yargısal denetimi bütüncül bakış açısıyla ele almaktadır. AYM'nin hem soyut hem de somut norm denetimi yoluyla kanunları Anayasa'ya uygunluk bakımından incelemesi ve aynı Mahkeme'nin bireysel başvuru yolu ile vergi idaresinin söz konusu kanunları yorumlayarak tesis ettiği işlemleri hak ekseninde denetlemesi bütüncül yorum ile daha adaletli olacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, vergilendirmenin tarihi ile anaysal ilkeler bazında konumu incelenmiş; ikinci bölümde ise AYM'nin; lafzi, sistematik, tarihî ve amaçsal yorum ölçütlerini nasıl kullandığı ve kullanması gerektiği ortaya konulmuştur. Ayrıca, bireysel başvuru yoluyla vergiye dair anayasal ilkelerin, nasıl uygulanması gerektiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis adopts a holistic perspective to examine the two-tiered system of constitutional judicial review applied to tax regulations in Turkey. It argues that combining the Turkish Constitutional Court's abstract and concrete norm-control jurisdiction—under which statutes are reviewed for conformity with the Constitution—with its individual-application jurisdiction—under which administrative tax acts based on those statutes are reviewed for rights-compliance—yields a more equitable and coherent interpretive framework. The first chapter traces the historical evolution of taxation and locates it within the matrix of relevant constitutional principles. The second chapter analyses how the Constitutional Court has employed, and should employ, the literal, systematic, historical and teleological canons of interpretation in its norm-control decisions. The study further explains how those constitutional principles ought to be applied in the tax sphere through the individual-application procedure, thereby linking statutory review with rights-based scrutiny of administrative practice.