Viktorya Dönemi mimarisi ve korku unsurlarının bilgisayar oyunlarında incelenmesi
Examination of Victorian architecture and elements of horror in computer games
  1. Tez No: 956740
  2. Yazar: BERKAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İletişim Bilimleri, Architecture, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, Viktorya Dönemi mimarisinin korku video oyunlarındaki kullanımını ve bu mimarinin oyuncular üzerindeki psikolojik etkilerini incelemektedir. Çalışmada, The Evil Within, Amnesia: The Dark Descent ve Resident Evil Village oyunları üzerinden yapılan mekân analizleri, Viktorya dönemi mimarisinin korku atmosferini yaratmada ve oyuncuların psikolojik deneyimlerini şekillendirmede önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Araştırma, Viktorya dönemi yapılarının (yüksek tavanlar, dar koridorlar, gotik detaylar vb.) oyuncuların yön bulma becerilerini zorlaştırarak kaybolmuşluk ve tehdit altında olma duygularını tetiklediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, mekânın ışıklandırması, görsel alanın sınırlandırılması ve ses efektleri gibi çevresel unsurların da oyuncuların algısını manipüle ederek korku hissini arttırdığı belirlenmiştir. Tez, korku oyunlarında mekânın yalnızca estetik bir unsur olmadığını, aynı zamanda oyuncunun psikolojik durumunu etkileyen dinamik bir araç olduğunu savunmaktadır. Bu bağlamda, mekân tasarımı; oyuncunun duygusal tepkilerini yönlendiren, deneyimi yapılandıran ve oyunun genel atmosferini belirleyen temel bir unsur olarak değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis explores the utilization of Victorian architecture and its impact on player experience within the context of horror video games. Through a detailed analysis of selected titles, including The Evil Within, Amnesia: The Dark Descent, and Resident Evil Village, the study investigates how architectural elements intrinsic to the Victorian era contribute to the generation of fear and tension. The research examines the ways in which specific spatial characteristics, such as high ceilings, narrow corridors, intricate layouts, and Gothic ornamentation, influence players' sense of orientation, creating feelings of disorientation and heightened threat perception. Furthermore, the study considers the role of environmental factors, including lighting design, visual constraints, and soundscapes, in manipulating player perception and intensifying the overall horror experience. The findings of this research underscore that, in horror games, architecture functions as more than a mere backdrop; it is a dynamic instrument that actively shapes players' psychological states. In this regard, the design of virtual spaces emerges as a critical component in orchestrating emotional responses, constructing the narrative, and ultimately defining the immersive experience of the game.