Yalnızlık, ilişkisel ihtiyaçlar ve yeme tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relationship between loneliness, satisfaction of relational needs and eating attitudes
- Tez No: 956738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, 18–65 yaş arası, psikiyatrik tanısı olmayan 233 yetişkinden oluşan örneklemde yalnızlık, ilişkisel ihtiyaçların doyumu ve yeme tutumları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Veri çevrimiçi olarak kolayda örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak De Jong Gierveld Yalnızlık Ölçeği (DJG), İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği (İİDÖ) ve Yeme Tutum Testi–Kısa Form (YTT-26) kullanılmıştır. Veriler, Spearman korelasyon analizi, Kernel regresyon analizi ve Hayes PROCESS Model 4 aracılık analizi ile değerlendirilmiştir. Spearman korelasyon analizi ile, ilişkisel ihtiyaçların doyumu ile yalnızlık arasında güçlü ve negatif; ilişkisel ihtiyaçların doyumu ile yeme tutumları arasında ise zayıf ama pozitif bir ilişki bulunmuştur. Yalnızlık ile yeme tutumları arasında doğrudan anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Çok değişkenli Kernel regresyon modeli ise, ilişkisel ihtiyaçların doyumu ve yalnızlık değişkenlerinin birlikte yeme tutumlarındaki varyansın %21.5'ini açıkladığını ve bu ilişkilerin doğrusal olmayan bir yapı gösterdiğini ortaya koymuştur. Aracılık analizine göre ilişkisel ihtiyaçların doyumu, yalnızlık ile yeme tutumları arasındaki ilişkide kısmi bir aracı rol oynamaktadır. Model toplam varyansın %5.8'ini açıklamıştır. Özellikle yalnızlık değişkeninin bazı bireylerde pozitif, bazılarında ise negatif marjinal etkiler üretmesi, bireysel bağlamların ve ilişkisel doyum düzeyinin yeme tutumları üzerindeki etkisini değişken hale getirdiğini göstermektedir. Sonuçlar, kuramsal bir çerçevede değerlendirilmiş; klinik ve teorik çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between loneliness, satisfaction of relational needs, and eating attitudes in a sample of 233 adults aged between 18 and 65 without any psychiatric diagnosis. Data were collected online using a convenience sampling method. The De Jong Gierveld Loneliness Scale (DJG), the Relational Needs Satisfaction Scale (RNSS), and the Eating Attitudes Test–Short Form (EAT-26) were used as measurement tools. Data were analyzed using Spearman correlation analysis, kernel regression analysis, and Hayes' PROCESS Model 4 mediation analysis. Spearman correlation analysis revealed a strong negative relationship between relational needs satisfaction and loneliness, and a weak but positive relationship between relational needs satisfaction and eating attitudes. No significant direct relationship was found between loneliness and eating attitudes. However, multivariate kernel regression model indicated that the variables of relational needs satisfaction and loneliness together explained 21.5% of the variance in eating attitudes, and that the nature of these relationships was nonlinear. Mediation analysis showed that relational needs satisfaction partially mediated the relationship between loneliness and eating attitudes, with the model explaining 5.8% of the total variance. Notably, marginal effects of loneliness were found to be positive in some individuals and negative in others, highlighting the variability in the impact of loneliness on eating attitudes depending on individual contexts and levels of relational satisfaction. The findings were evaluated within a theoretical framework, and both clinical and theoretical implications were discussed.