Sporcuların duygusal zekâ özellikleri ve zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of emotional intelligence traits and mental toughness levels of athletes
- Tez No: 956798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, sporcularda duygusal zekâ özellikleri ile zihinsel dayanıklılık ilişkisini kapsamlı bir şekilde ele almaktır. Bu çalışmanın evrenini, Rize ilinde yarışma ve müsabakalara hazırlanan 18 yaş ve üstündeki toplam 1979 sporcu oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise; 326 sporcu oluşturmuştur. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Mevcut tez çalışmasında tarama modelinden faydalanılmıştır. Veriler anket formu yoluyla toplanmıştır. Anket, kişisel bilgi formu, duygusal zekâ özelliği ölçeği kısa formu ve zihinsel dayanıklılık envanteri olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Araştırma için elde edilen veriler, istatistiksel yazılım programı olan SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 27.0 ve JASP 0.16.2 ile analiz edilmiştir. Bulgular, antrenman yapma sıklığı ve spor yılı değişkenlerinin sporcuların duygusal zekâ özellikleri ve zihinsel dayanıklılıkları üzerinde etkili bir faktör olduklarını (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to comprehensively examine the relationship between emotional intelligence traits and mental toughness in athletes. The population of this study consists of a total of 1,979 athletes aged 18 and above who are preparing for competitions and matches in the province of Rize. The sample of the study includes 326 athletes. The convenience sampling method was preferred in this research. The current thesis employed a survey model. Data were collected through a questionnaire form, which consists of three sections: a personal information form, the short form of the emotional intelligence scale, and the mental toughness inventory. The data obtained for the research were analyzed using the statistical software programs SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 27.0 and JASP version 0.16.2. The findings revealed that the variables of training frequency and years of athletic experience are significant factors affecting athletes' emotional intelligence traits and mental toughness (p0.05).