Diz eklemi anatomisinin manyetik rezonans görüntüleri ile retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective examination of knee joint anatomy with magnetic resonance images
  1. Tez No: 956815
  2. Yazar: BEDRETTİN ÇİNPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM AÇAR GÜDEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN ASLAN BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Diz eklemi, tüm yaş gruplarında günlük aktiviteler sırasında aşırı yüke maruz kalan kompleks bir yapıdır. Eklem morfolojisi, çeşitli görüntüleme yöntemleriyle çok sayıda çalışmada incelenmiştir. Ancak cerrahi tekniklerin gelişmesi ve farklı yaş, cinsiyet ve etnik gruplar için standart implantların uygunluğuna yönelik süregelen tartışmalar, diz eklemini oluşturan kemik yapıların morfometrik farklılıklarının belirlenmesini önemli hâle getirmektedir. Bu çalışmada, diz eklemini oluşturan kemik yapıların yaş gruplarına ve cinsiyete göre morfometrik açıdan farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu çalışma, Ocak 2017 ile Temmuz 2024 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'na diz manyetik rezonans görüntüleme çekimi amacıyla yönlendirilmiş hastaların görüntü kayıtlarının retrospektif olarak incelenmesine dayanmaktadır. Çalışmanın yürütülmesinden önce, Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 18.01.2024 tarihli etik onay alınmıştır. Çalışma kapsamında, 18–69 yaş aralığında yer alan 212 bireye (106 erkek, 106 kadın) ait diz manyetik rezonans görüntüleri retrospektif olarak incelenmiş ve görüntüler üzerinden morfometrik veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler yaş gruplarına ve cinsiyete göre analiz edilmiştir. Çalışmamızda femur, tibia, patella ve ligamentinin morfolojisi ile ilgili ölçüm değerleri cinsiyetler arasında karşılaştırılmış olup erkeklerde ve kadınlarda sırasıyla condylus medialis genişliği: 26,61 ± 1,98 ve 23,17 ± 1,82 mm, condylus lateralis genişliği: 28,92 ± 2,25 ve 25,01 ± 2,17 mm, bikondilar genişlik: 76,45 ± 4,02 ve 66,56 ± 3,71 mm, condylus medialis yüksekliği: 61,00 ± 4,27 ve 54,25 ± 3,26 mm, condylus lateralis yüksekliği: 61,66 ± 4,14 ve 55,14 ± 3,45 mm, fossa intercondylaris genişliği: 20,72 ± 2,14 ve 18,16 ± 2,47 mm, fossa intercondylaris derinliği: 24,58 ± 2,60 ve 21,85 ± 2,09 mm, sulcus trochlearis derinliği: 7,79 ± 1,31 ve 6,81 ± 1,19 mm, sulcus trochlearis genişliği: 37,97 ± 2,70 ve 33,57 ± 2,40 mm, facies patellaris lateralis genişliği: 23,33 ± 2,07 ve 20,43 ± 1,80 mm, facies patellaris medialis genişliği: 17,07 ± 2,18 ve 14,56 ± 1,57 mm, tibia genişliği: 77,51 ± 4,27 ve 68,19 ± 3,40 mm, eminentia interconylaris genişliği: 13,11 ± 1,80 ve 12,10 ± 1,74 mm, condylus medialis tibiae derinliği: 3,11 ± 0,81 ve 2,56 ± 0,62 mm, tibia medial plato derinliği: 48,80 ± 3,65 ve 42,47 ± 2,72 mm, tibia lateral plato derinliği: 39,22 ± 3,84 ve 34,21 ± 3,01 mm, patellar uzunluk: 44,02 ± 3,17 ve 38,11 ± 2,69 mm, patellar genişlik: 45,64 ± 3,59 ve 39,21 ± 2,64 mm, ligamentum patella uzunluğu: 46,36 ± 5,42 ve 42,96 ± 4,74 mm olarak saptanmış ve bu değerlerin tamamı kadınlara kıyasla erkek olgularda yüksek bulunmuştur (p0,05). Çalışmamızda Türk etnik kökene sahip bireylerde diz anatomisinin yaş ve cinsiyete bağlı olarak anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği ortaya konmuştur. Diz kemik yapılarının morfometrik özelliklerinin doğru anlaşılması, protez tasarımı açısından büyük önem arz etmektedir. Günümüzde mevcut standart protezlerin çoğunlukla Batılı bireylerin anatomik verilerine dayanarak geliştirildiği ve bu tasarımların yaş ile cinsiyete uygunluğunun tartışmalı olduğu bilinmektedir. Kişiye özel artroplastinin giderek önem kazandığı günümüzde, diz protezi tasarım sürecinde yaş, cinsiyet ve etnik köken gibi anatomik değişkenlerin dikkate alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The knee joint is a complex structure that is exposed to excessive load during daily activities across all age groups. Its morphology has been examined in numerous studies using various imaging methods. However, advancements in surgical techniques and ongoing debates about the suitability of standard implants for different age, gender, and ethnic groups have highlighted the importance of identifying morphometric differences in the bony structures forming the knee joint. This study aimed to investigate whether the morphometric features of these bony structures differ according to age groups and gender. The study is based on the retrospective analysis of knee magnetic resonance imaging records of patients referred to the Department of Radiology at Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital for knee MRI between January 2017 and July 2024. Ethical approval was obtained from the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee on 18.01.2024 before the study was conducted. Within the scope of the study, knee magnetic resonance imaging scans of 212 individuals (106 males and 106 females) aged between 18 and 69 years were retrospectively reviewed, and morphometric data were obtained from the images. The data were analyzed by age groups and gender. In our study, morphometric measurements of the femur, tibia, patella, and patellar ligament were compared between genders, and the following values were found in males and females, respectively: medial condyle width: 26.61 ± 1.98 mm and 23.17 ± 1.82 mm, lateral condyle width: 28.92 ± 2.25 mm and 25.01 ± 2.17 mm, bicondylar width: 76.45 ± 4.02 mm and 66.56 ± 3.71 mm, medial condyle height: 61.00 ± 4.27 mm and 54.25 ± 3.26 mm, lateral condyle height: 61.66 ± 4.14 mm and 55.14 ± 3.45 mm, intercondylar fossa width: 20.72 ± 2.14 mm and 18.16 ± 2.47 mm, intercondylar fossa depth: 24.58 ± 2.60 mm and 21.85 ± 2.09 mm, trochlear sulcus depth: 7.79 ± 1.31 mm and 6.81 ± 1.19 mm, trochlear sulcus width: 37.97 ± 2.70 mm and 33.57 ± 2.40 mm, width of the lateral patellar facet: 23.33 ± 2.07 mm and 20.43 ± 1.80 mm, width of the medial patellar facet: 17.07 ± 2.18 mm and 14.56 ± 1.57 mm, tibial width: 77.51 ± 4.27 mm and 68.19 ± 3.40 mm, intercondylar eminence width: 13.11 ± 1.80 mm and 12.10 ± 1.74 mm, depth of the medial tibial condyle: 3.11 ± 0.81 mm and 2.56 ± 0.62 mm, medial tibial plateau depth: 48.80 ± 3.65 mm and 42.47 ± 2.72 mm, lateral tibial plateau depth: 39.22 ± 3.84 mm and 34.21 ± 3.01 mm, patellar length: 44.02 ± 3.17 mm and 38.11 ± 2.69 mm, patellar width: 45.64 ± 3.59 mm and 39.21 ± 2.64 mm, and patellar ligament length: 46.36 ± 5.42 mm and 42.96 ± 4.74 mm. All of these values were found to be significantly higher in males compared to females (p0.05). Our study revealed that knee anatomy in individuals of Turkish ethnic origin shows significant variation depending on age and gender. A thorough understanding of the morphometric characteristics of the bony structures of the knee is crucial for prosthetic design. Considering that most standard prostheses currently in use have been developed based on anatomical data from Western populations, their appropriateness in terms of age and gender remains debatable. In the current era, where patient-specific arthroplasty is gaining increasing importance, it is believed that anatomical variables such as age, gender, and ethnicity should be taken into consideration in the knee prosthesis design process.