Terapötik amaçlı botulinum toxin-a enjeksiyonu yapılmış hastaların masseter kas parezisine bağlı sert doku değişimlerinin fraktal analiz tekniği ile retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of hard tissue changes due to masseter muscle paresis by fractal analysis technique in patients received therapeutic botulinum toxin-a injection
- Tez No: 956821
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÇANDIRLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALANUR ÇİFTÇİ ŞİŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, masseter kasına Botulinum Toksin-A (BTX-A) enjeksiyonu sonrası, kasın origo ve insersiyo bölgeleri ile kondiler proçes üzerindeki kemik kalitesi değişimleri incelenmiştir. 2020–2022 yılları arasında çift taraflı BTX-A tedavisi uygulanmış, uygun panoramik röntgen kayıtları bulunan ve sistemik/lokal kemik rahatsızlığı olmayan 18 yaş üstü hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Gruplar arasında işlem öncesi ve sonrası ölçümlerde anlamlı fark bulunmamıştır (p > 0.05). 20U BTX-A uygulanan grupta minimal artış, 28U grubunda ise sabit kalan veya hafif düşen fraktal değerler gözlenmiştir. Özellikle angulus bölgesinde kas aktivitesinde azalma gözlemlense de bu değişim kısa vadede kemik mikro-yapısını istatistiksel olarak etkilememiştir. Sonuçlar, BTX-A'nın kısa vadede mandibular kemik yapısı üzerinde belirgin etkisi olmadığını göstermektedir. Ancak kemik remodelingi uzun süre aldığından, ileri düzey görüntüleme teknikleriyle yapılacak uzun dönemli çalışmalara ihtiyaç vardır. Fraktal analiz, erken dönem kemik değişimlerinin tespitinde noninvaziv ve değerli bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate changes in bone quality at the origin and insertion sites of the masseter muscle and the condylar process following Botulinum Toxin-A (BTX-A) injection. Patients who received bilateral BTX-A treatment between 2020 and 2022 and had panoramic radiographs before and 20 weeks after treatment were retrospectively analyzed. Individuals with systemic or local bone-related conditions were excluded. No significant differences were found between the 20U and 28U BTX-A groups in pre- or post-treatment measurements (p > 0.05). A slight increase in fractal values was observed in the 20U group, while values in the 28U group remained stable or slightly decreased. Although muscle activity appeared reduced, especially in the angulus region, this did not statistically affect bone microstructure in the short term. The findings suggest that BTX-A has no significant short-term impact on mandibular bone structure. However, further long-term studies with advanced imaging and larger sample sizes are needed. Fractal analysis may serve as a valuable non-invasive tool for early bone change detection.