Ebelerin yöneticilerinin liderlik davranışlarını algılama biçimleri ile işmotivasyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between midwives perception of their managersleadership behaviors and their work motivation levels
  1. Tez No: 956820
  2. Yazar: MERVE NUR SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜZAR SADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Ebelerin yöneticilerinin liderlik davranışlarını algılama biçimleri ile iş motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırma Mersin ilinde aktif olarak kamu ve özel kurumlarda çalışan, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ebelerle 15.08.2024-15.04.2025 tarihleri arasında online yürütülmüştür. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Liderlik Davranış Ölçeği, Çok Boyutlu İş Motivasyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapma, Bağımsız Gruplarda t Testi, Varyans Analizi, İleri analizde LSD ve Dunnet C testleri, Pearson Korelasyon Analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the relationship between midwives perception of their managers leadership behaviors and their work motivation levels. Materials and Methods: The research is a descriptive and correlational research. The research was conducted online between 15.08.2024-15.04.2025 with midwives who actively work in public and private institutions in Mersin province and meet the inclusion criteria. Data were collected using the Introductory Information Form, Leadership Behavior Scale, and Multidimensional Work Motivation Scale. Data were analyzed with the SPSS for Windows 22 package program. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviation, Independent Groups t Test, Variance Analysis, LSD and Dunnet C tests in advanced analysis, Pearson Correlation Analysis and regression analysis were used.