Diş protezi olan ve olmayan yaşlı bireylerin kırılganlık, engellilik ve beslenme durumu değerlendirilmesi
Assessment of frailty, disability and nutritional status inelderly people with and without dentures
  1. Tez No: 956822
  2. Yazar: HAVVA DERELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, diş protezi olan ve olmayan yaşlı bireylerin kırılganlık, engellilik ve beslenme durumlarını karşılaştırmayı amaçlar. Türkiye'de artan yaşlı nüfus bağlamında, ağız sağlığının sağlık ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Yerköy'de 65 yaş ve üzeri 356 bireyle yapılan çalışmada, Mini-Mental Durum Testi skoru ≥ 24 olanlar dahil edilmiştir. Veri toplama için Edmonton Frail Scale, Mini Nutritional Assessment-Short Form, WHODAS 2.0 ve demografik anket kullanılmıştır. Analizler SPSS 26.0 ile yapılmış; Pearson korelasyonu, regresyon ve Fisher Exact Testi uygulanmıştır. Bulgular, diş protezi kullanımının kırılganlık (β = 0.80, p = 0.04), beslenme (β = -0.60, p = 0.04) ve engellilik (β = 5.00, p = 0.03) üzerinde olumsuz etkiler yarattığını göstermiştir. Tam protez kullanıcılarında malnütrisyon riski (%37.5) ve kırılganlık (%5.0) daha yüksektir. Çiğneme güçlüğü tüm çıktılarda güçlü bir öngörücüdür (p < 0.001). Ailesiyle yaşama ve yeterli gelir, kırılganlığı azaltır. Çalışma, ağız sağlığının yaşlı sağlığındaki rolünü vurgulayarak sağlıklı yaşlanma politikalarına katkı sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis compares frailty, disability, and nutrition in elderly with and without dental prostheses. It assesses oral health's impact on health and quality of life in Turkey's growing elderly population. Conducted with 356 individuals aged ≥65 in Yerköy, it included those with MMSE scores ≥24. Data were collected using Edmonton Frail Scale, Mini Nutritional Assessment-Short Form, WHODAS 2.0, and a demographic questionnaire. Analyses used SPSS 26.0, including Pearson correlation, regression, and Fisher's Exact Test. Findings show dental prosthesis use negatively affects frailty (β = 0.80, p = 0.04), nutrition (β = -0.60, p = 0.04), and disability (β = 5.00, p = 0.03). Full denture users have higher malnutrition risk (37.5%) and frailty (5.0%). Chewing difficulty strongly predicts outcomes (p < 0.001). Living with family and sufficient income reduce frailty. The study underscores oral health's role in elderly health, supporting healthy aging policies.