Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerin ebeveynlerine uygulanan aşı tereddütü ve karşıtlığı eğitiminin etkisi
The effect of vaccination hesitancy and opposition training on parents of babies in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 956832
  2. Yazar: GİZEM SOLMAZ TÜMSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA BAYKAL AKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Yatan Bebeklerin Ebeveynlerine Uygulanan Aşı Tereddütü ve Karşıtlığı Eğitiminin Etkisi Yapılan bu çalışmada yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerin ebeveynlerine uygulanan aşı tereddütü ve karşıtlığı eğitiminin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 27 kadın ve 23 erkek olmak üzere toplam 50 ebeveyn katılmıştır. Çalışmaya katılan ebeveynler İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi YYBÜ'de bebeği yatan, aşı karşıtlığı ve tereddütü bulunan ebeveynler arasından tesadüfü örneklem seçim yöntemi ile belirlenmiştir. Veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”ile“Aşı Karşıtlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde SPSS 26.0 programında frekans analizi, tanımlayıcı istatistikler ve Wilcoxon testinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan ebeveynlere her bir seansı 20 dakikadan meydana gelen toplam iki saatlik aşı karşıtlığını azaltmaya yönelik bilinçlendirme eğitimi verilmiştir. Araştırmaya katılan ebeveynlerin 72'sinin daha önceden aşı yaptırdığı, %60'ının ailedeki diğer çocuğa / çocuklara aşı yaptırdığı, %48'inin aşıların güvensiz olduğunu düşündüğü, %56'sının aşı ile ilgili en çok endişe duyduğu konunun yan etkiler olduğu, %26'sının aşı konusunda aile içinde tartışma yaşandığı bulunmuştur. Bunun yanında katılımcıların tamamının yenidoğan aşılanması konusunda bilgi almak istediğini ifade ettiği belirlenmiştir. Ön test sonuçları ile kıyaslandığı zaman son testte katılımcıların aşı yararı ve koruyucu değerine ilişkin tüm ifadelere katılım düzeyinde ve alt boyut toplamında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış olduğu tespit edilmiştir (p0.05), aşı olmamak için çözümlere ilişkin tüm ifadelere katılım düzeyinde ve alt boyut toplamında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma gözlendiği (p>0.05), bunun yanında aşı tereddüdünün meşrulaştırılmasına ilişkin tüm ifadelere katılım düzeyinde ve alt boyut toplamında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma meydana geldiği bulunmuştur (p>0.05). Sonuç olarak aşı tereddütü ve karşıtlığını önlemeye yönelik eğitimin ebeveynlerde aşı karşıtlığı ve tereddütünün azalmasına katkı sağladığı söylenebilir. Anahtar Kelimeler; Yenidoğan, aşı karşıtlığı, aşı tereddütü
Özet (Çeviri)
The Effect Of Vaccination Hesitancy And Opposition Training On Parents Of Babies In The Neonatal Intensive Care Unit The aim of this study was to examine the impact of an educational intervention on vaccine hesitancy and opposition among parents of infants hospitalized in the neonatal intensive care unit (NICU). The study included a total of 50 parents, consisting of 27 women and 23 men. Participants were selected through a random sampling method among the parents of newborns admitted to the NICU at İzmir Dr. Behçet Uz Pediatric Training and Research Hospital. Data were collected using a“Personal Information Form”and the“Vaccine Opposition Scale.”For data analysis, SPSS version 26.0 was employed, utilizing frequency analysis, descriptive statistics, and the Wilcoxon test. Parents who participated in the study received a total of two hours of awareness training aimed at reducing vaccine opposition, delivered in six 20-minute sessions. Among the participating parents, 72% had previously vaccinated their children, 60% had vaccinated other children in the family, 48% believed vaccines were unsafe, 56% identified side effects as their greatest concern regarding vaccines, and 26% reported experiencing family disagreements about vaccination. Additionally, all participants indicated a desire to receive information about newborn immunization. When comparing post-test results with pre-test data, a statistically significant increase (p0.05) was noted in participants' agreement with all statements reflecting vaccine opposition, proposed alternatives to vaccination, and justifications for vaccine hesitancy, at both the item and subscale levels. In conclusion, the findings suggest that educational interventions targeting vaccine hesitancy and opposition can contribute meaningfully to reducing such attitudes among parents. Keywords; Newborn, vaccine opposition, vaccine hesitancy