Alkol ve madde kullanım bozukluğu tanılı hastalarda yaşamın anlamının sıkıntıya dayanma ve tedavi motivasyonuna etkisi
The effect of meaning in life on distress tolerance and treatment motivation in patients diagnosed with alcohol substance use disorder
- Tez No: 956833
- Danışmanlar: PROF. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, alkol madde kullanım bozukluğu tanılı hastalarda yaşamın anlamının, sıkıntıya dayanma ve tedavi motivasyonuna etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 1 Haziran 2024-1 Haziran 2025 tarihleri arasında Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ahmet Şireci Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi, Eğitim Merkezi'nde yapılmıştır. Alkol ve madde kullanım bozukluğu tanılı hastalara ilişkin bilgileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”, yaşamın anlamı düzeyini ölçmek için“Yaşamın Anlamı Ölçeği (YAÖ)”, sıkıntıya dayanma düzeyini ölçmek için“Sıkıntıya Dayanma Ölçeği (SDÖ)'' ve tedavi motivasyonunu ölçmek için ”Tedavi Motivasyon Anketi (TMA)" kullanılmıştır. Veriler SPSS'de sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve korelasyon analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada, YAÖ'nin toplam puanı ile TMA toplam puanı ve alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. YAÖ'nin Varolan Anlam alt boyutu ile SDÖ'nün toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde, Bulunmaya Çalışılan Anlam, Tolerans ve Regülasyon alt boyutları ile negatif yönde düşük düzeyde ilişkiler saptanmıştır. Bu çalışmada var olan anlamın tedavi motivasyonu ve sıkıntıya dayanma gücünü olumlu yönde etkilediği, bulunmaya çalışılan anlamın ise tedavi motivasyonu ve sıkıntıya dayanma gücünü olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. Alkol madde kullanım bozukluğuna yönelik koruyucu ve rehabilite edici hizmetlerin arasında yaşamın anlamını geliştirmeye yönelik yaklaşımların psikiyatri hemşireleri tarafından ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of the meaning in life on distress tolerance and treatment motivation in patients diagnosed with alcohol and substance use disorder. The research was conducted between June 1, 2024, and June 1, 2025, at Ahmet Şireci Alcohol and Substance Addiction Treatment and Education Center affiliated with the Gaziantep Provincial Health Directorate. To collect data regarding individuals diagnosed with alcohol and substance use disorder, the“Personal Information Form”, the“Meaning in Life Questionnaire (MLQ)”to measure the level of meaning in life, the“Distress Tolerance Scale (DTS)”to assess distress tolerance, and the“Treatment Motivation Questionnaire (TMQ)”to evaluate treatment motivation were used. The data were analyzed using SPSS with descriptive statistics including numbers, percentages, means, standard deviations, and correlation analyses. In the study, a significant positive correlation was found between the total score of the MLQ and the total score and subdimensions of the TMQ. A significant positive correlation was also found between the MLQ Presence of Meaning subscale and the total score of the DTS, whereas low-level negative correlations were identified between the Search for Meaning subscale and the Tolerance and Regulation subscales of the DTS. This study concluded that the presence of meaning positively affects treatment motivation and distress tolerance, while the search for meaning negatively affects both. It is recommended that psychiatric nurses incorporate approaches aimed at enhancing the sense of meaning in life into preventive and rehabilitative services for alcohol and substance use disorder.