Türkiye'deki teyit sitelerinin haber analizleri üzerine bir inceleme
A study on news analysis of check-out sites in Türkiye
  1. Tez No: 956838
  2. Yazar: ALEYNA ŞİŞGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OSMAN OLKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz dijital çağında bilgiye ulaşım hızı arttıkça sahte ve yanıltıcı içeriklerin yayılma potansiyeli de aynı oranda yükselmiştir. Bireyler gerçeği aramakla meşgulken sahte bilgiler içerisinde çevresi sarılmıştır. Bu çevreyi oluşturan yer mutlak suretle sosyal medya ve internet araçları olmuştur. Sosyal medya ile hızlı yayılan ve hızlı üretilen haber doğruluktan kopmaktadır. Nesnel gerçekliğin önüne geçen sahte/ yalan haber kavramı, doğru bilgi karşısında insanların rasyonel algılarını karıştırarak gerçeğin silikleşmesine yol açmaktadır. Söz konusu çalışmada geçen araştırma bu sahte haberler karşısında mücadele veren Teyit sitelerini incelemektedir. Sahte haberler karşısında mücadele gösteren platformlar kasıtlı olarak yayılan bu haberlerin doğruluğunu ve yalanlanabilir olduğunu gösterme görevini üstlenmiştir. 2024 yılı içerisinde Mayıs- Kasım ayları aralığında yer alan AA Teyit Hattı, Teyit.org ve Doğruluk Payı siteleri 331 haber ile çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında haberler, Instagram siteleri ile sınırlandırılmıştır. Bu çerçevede, teyit sitelerinin en çok hangi kategorilerde haber yaptığı ve bu haberleri sunum şekilleri ile nasıl görünür kılındığına değinilmiştir. Kullanıcı etkileşimlerinin, teyit sitelerine katılımının ne ölçüde olduğu da çalışmanın temel problemleridir. Söz konusu araştırmada elde edilen bulgular, haber türlerinin siyaset, güvenlik/terör ve göç konularına ağırlık verildiğini ortaya çıkarmıştır. Bu durum teyit sitelerinin güncel konulara değindiğini göstermektedir. Aynı zamanda çalışmada haber içeriklerine katılımın okuyucular tarafından yoğun olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak araştırma kapsamında incelenen platformların görsel, metin, ses gibi farklı medya türlerinin haber içerisinde sunum biçimi daha fazla etkileşim alarak, sadece içeriğin değil iletişim yönteminin de belirleyici olduğunu göstermektedir. Teyit siteleri içerik seçimleri ile hangi bilgilerin görünür olacağına karar veren bir içerik aktörü konumunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
As the speed of access to information in todays digital age increases, so too has the potential for the spread of false and misleading content. While individuals are busy searching for the truth, they are surrounded by fake information. This environment is indisputably created by social media and the internet. The rapidly spreading and rapidly produced news produced through social media is disconnected from accuracy. The concept of fake/false news, which overrides objective reality, confuses people's rational perceptions of accurate information, leading to the blurring of reality. The research in this study examines fact-checking sites that combat this fake news. These platforms undertake to demonstrate the accuracy and falsifiability of these deliberately spread stories. The AA Teyit Hattı (AA Teyit Hotline), Teyit.org, and Doğruluk Payı (Doğruluk Payı) websites, which were published between May and November 2024, were included in the study with 331 news stories. The study limited the news coverage to Instagram sites. This framework examines the categories in which fact-checking sites publish news most frequently and how they make these stories visible through their presentation methods. The extent to which user ınteractions and participation in fact-checking sites are key issues in this study. The findings in this study revealed that news genres prioritize politics, security/terrorism, and immigration. This suggests that fact-checking sites address current issues. The study also found that reader engagement with news content is not high. Finally, the presentation style of visual and multimedia content on the platforms examined in the study garnered more engagement, demonstrating that not only the content but also the communication method is a determining factor. Fact-checking sites, through their content selection, also served as content actors, deciding which information would be visible.