Fibromiyalji tanılı bireylerde toplumsal cinsiyet algısının anksiyete, depresyon ve hastalığın rahatsızlık boyutu üzerine etkisi
The effect of gender perception on anxiety, depression and disease dimension in individuals diagnosed with fibromyalgia
  1. Tez No: 956837
  2. Yazar: ŞULE YÜKSEL ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, fibromiyalji hastalarının toplumsal cinsiyet algılarının hastalığın rahatsızlık boyutu ile birlikte depresyon ve anksiyete düzeylerine etkisini incelemektir. Fibromiyalji; yaygın kas-iskelet ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları gibi bir çok sistemi etkileyen kronik bir hastalık olup özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir. Cinsiyete bağlı görülme sıklığındaki bu oran, biyolojik faktörlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet rolleri ve algılarının da hastalık üzerinde etkili olabileceği varsayımını gündeme getirmektedir. Çalışma kapsamında fibromiyalji tanılı bireylerden ve sağlıklı kontrol grubundan oluşan katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği (TCAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile Yeniden Gözden Geçirilmiş Fibromiyalji Etki Anketi (YFEA) uygulanmıştır. Araştırmamıza toplam 294 kişi katılmıştır. Bunlardan 125', tanı grubu, 169'u kontrol grubundan oluşmaktadır. Bulgular, Fibromiyalji hastası bireylerin kontrol grubuna oranla daha yüksek düzeyde TCAÖ, BAÖ ve BDÖ puanları aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Tanı grubunda, toplumsal cinsiyet algısının, depresyon, anksiyete semptomları ve hastalığın rahatsızlık boyutu ile anlamlı ilişkisi olduğunu sonucunu ortaya koyulmuştur. Bunun yanında, cinsiyetin tanı grubunda BDÖ ve toplumsal cinsiyet algısı üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of fibromyalgia patients' perception of gender on the severity of the disease, together with depression and anxiety levels. Fibromyalgia is a chronic disease characterized by widespread muscle and skeletal pain, fatigue, sleep disorders, and other symptoms that affect the nervous system. It is observed more frequently in women. The rate of gender-related prevalence raises the assumption that besides biological factors social gender roles and perceptions may be effective on disease. Socio-demographic Information Form, the Gender Perception Scale (TCAO), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), and the Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQR) were applied to the participants in the study consisted of individuals diagnosed with fibromyalgia and a healthy control group. A total of 294 people participated in the study: 125 from the diagnostic group and 169 from the control group.Findings: It was found that fibromyalgia patients had significantly higher scores on the TCAÖ, BAÖ, and BDÖ compared to the control group. In diagnose group, it was determined that the depression, anxiety symptoms, diseases disturbance extent were significantly related to the social gender perception. Additionally, it was seen to have an effect on BDÖ and social gender perception in the diagnostic group of gender.