Bilgisayarda bireyselleştirilmiş test geliştirme: Türkçe dil testi örneği
Developing a computerized adaptive test : A case of a Turkish language test
  1. Tez No: 956839
  2. Yazar: CEREN TUNABOYLU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ANIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen bireylerin okuma ve dinleme becerilerini ölçmek amacıyla bilgisayarda bireyselleştirilmiş test (BBT) geliştirmektir. Bu kapsamda çalışma iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, A1, A2 ve B1 düzeylerine yönelik toplam 366 maddeden oluşan bir madde havuzu hazırlanmış; ardından 12 madde setine ayrılan bu havuz, ortak maddelerle birbirine bağlanarak Rasch modeline dayalı eş zamanlı kalibrasyon gerçekleştirilmiştir. Madde kalibrasyonu için madde setleri bilgisayar ortamında toplam 1594 öğrenciye uygulanarak geçerlik ve güvenirlik kanıtları elde edilmiştir. Kalibrasyon süreci sonunda nihai madde havuzu 354 madde olarak belirlenmiştir. Geliştirilen test A1, A2 ve B1 düzeylerinde yeterli ölçme duyarlılığı ve yüksek güvenirlik sunmuştur. İkinci aşamada, kestirilen madde parametrelerine dayalı olarak geliştirilen gerçek zamanlı BBT uygulaması 337 öğrenciye uygulanmıştır. Test süreci, bireylerin performansına göre dinamik biçimde yönlendirilmiş, ölçme duyarlılığı ve bireyselleştirme başarıyla sağlanmıştır. Bulgular, öğrencilerin testi ortalama 34 dakikada tamamladığını, yaklaşık 33 madde yanıtladığını göstermektedir. Madde havuzunun yaklaşık %90'ı kullanılmıştır. Okuma ve dinleme becerilerine ilişkin kestirilen yetenek düzeyleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde ilişki bulunmuştur (r = .44). Ayrıca BBT uygulamasıyla belirlenen dil düzeyleri ile öğrencilerin öğrenim gördükleri mevcut kur düzeyleri arasında okuma ve dinleme beceri alanlarında %75'in üzerinde sınıflama doğruluğu elde edilmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen BBT uygulaması, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen bireylerin dil yeterliğini kısa sürede, geçerli ve güvenilir biçimde değerlendiren özgün bir ölçme aracı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a computer-based computerized adaptive test (CAT) to measure the reading and listening skills of individuals learning Turkish as a foreign language. The study was conducted in two phases. In the first phase, an item pool consisting of 366 items at A1, A2, and B1 levels was created. This pool was divided into 12 item sets and linked using anchor items, and concurrent calibration was conducted based on the Rasch model. The linear tests were administered to 1594 students in a computer-based, and validity and reliability evidence was obtained. At the end of the calibration process, the final item pool included 354 items. The developed test demonstrated sufficient measurement precision and high reliability across A1, A2, and B1 levels. In the second phase, a real-time CAT application was developed based on the calibrated item parameters and administered to 337 students. The test dynamically adapted to individual performance, ensuring both measurement accuracy and personalization. Findings indicated that students completed the test in approximately 34 minutes and answered around 33 items in total. Approximately 90% of the item pool was utilized. A positive and moderate correlation was found between the estimated proficiency levels for reading and listening skills (r = .44). In addition, a classification accuracy of over 75% was achieved in the reading and listening skill domains between the proficiency levels determined by the CAT application and the students' current course levels. In conclusion, the developed CAT provides an original, valid, and reliable tool for efficiently assessing the Turkish language proficiency of learners of Turkish as a foreign language.