Postmodern sonrası süreçte keçenin sanat nesnesine dönüşümü
The transformation of felt into an art object in the postmodern era
- Tez No: 956849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, geleneksel bir el sanatı olan keçenin 20. yüzyıl sonrasında sanat nesnesine dönüşümünü ve postmodern sanat akımlarıyla nasıl şekillendiğini incelemektedir. Joseph Beuys' un sanatsal pratiğinde keçeye atfettiği anlam, çalışmanın kuramsal çıkış noktalarından birini oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, keçenin geleneksel kullanım alanlarından çıkarak postmodern sanat bağlamında bir sanat nesnesi olarak nasıl yeniden anlamlandırıldığını disiplinler arası bir yaklaşımla ortaya koymaktır. Araştırma, keçenin postmodern sanat anlayışı içerisindeki konumlanışını disiplinler arası bir yaklaşımla ele almakta; performans sanatı, enstalasyon, feminist sanat, lif/tekstil sanatı ve stop-motion animasyon gibi alanlarda kullanılan temsili örneklere odaklanmaktadır. 1960 sonrası dönemde keçeyi sanatsal bir anlatım dili olarak kullanan sanatçıların dijital port folyoları, kişisel web siteleri ve çevrim içi söyleşileri araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Yöntem olarak nitel araştırma ve betimsel analiz tercih edilmiş; veriler, yazılı ve dijital kaynaklar üzerinden yorumlayıcı bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Araştırma, seçili sanatçıların üretimleriyle sınırlıdır. Keçe uygulama çalışması feminist sanat etkisinde, Frida Kahlo' nun sanat eserlerine vurgu yaparak eklektik üslupta çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research explores the transformation of felt traditionally a handicraft material into an artistic object after the late 20th century, and how this shift was shaped by postmodern art movements. One of the theoretical starting points of the study is the symbolic meaning Joseph Beuys attributed to felt within his artistic practice. The aim of the research is to reveal, through an interdisciplinary approach, how felt has been re-contextualized as an art object beyond its conventional uses within the framework of postmodern art. The study examines the positioning of felt within postmodern artistic discourse by focusing on representative examples from performance art, installation, feminist art, fiber/textile art, and stop motion animation. The material for the research consists of digital portfolios, personal websites, and online interviews of artists who have utilized felt as a visual language since the post-1960s. A qualitative research design and descriptive analysis were employed as the methodology, with the data interpreted through written and digital sources. The research is limited to the works of selected artists. The felt-based practice component of the study is executed in an eclectic style under the influence of feminist art, emphasizing the work of Frida Kahlo.