Irak'ta katılım bankacılığı
Participation banking in Iraq
- Tez No: 956850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZİŞAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Maliye, Religion, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Coğrafi, tarihi, siyasi ve ekonomik pek çok özelliği paylaşan Irak ve Türkiye, bölgeyi etkileyen benzer istikrarsızlık koşulları ve krizlerin yanı sıra askeri darbeler ve iç sorunlar yaşamıştır. Elbette İslam ekonomisinin bu iki ülkelere girişinin diğer İslam ülkelerine göre daha gecikmesinde yukarıda saydığımız nedenler rol oynamıştır. Bu çalışmada Irak'ta katılım bankacılığının gelişimi ve halihazırdaki işleyişi ele alınmıştır. Araştırmada, Irak'ta Türk katılım bankalarının sayısını beş kat aşan İslami banka sayısına ve Irak toplumunun İslami işlemleri teşvik eden yapısına rağmen, Türkiye'nin İslami finans alanında Irak'tan birkaç adım önde olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun nedeni, Türkiye'nin doksanlı yıllardan itibaren aşarak imar ve gelişme aşamasına girdiği Irak'ta halen mevcut olan siyasi istikrarsızlık durumunun yanı sıra, hükümetin bu sektöre verdiği destek ve geliştirmeye yönelik çabalarından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Iraq and Turkey, which share many geographical, historical, political and economic characteristics, have experienced similar instability conditions and crises affecting the region, as well as military coups and internal problems. Of course, the reasons listed above have played a role in the delay in the entry of the Islamic economy into these two countries compared to other Islamic countries. This study examines the development and current functioning of participation banking in Iraq. The study concludes that despite the number of Islamic banks in Iraq exceeding five times the number of Turkish participation banks and the structure of the Iraqi society that encourages Islamic transactions, Türkiye is several steps ahead of Iraq in the field of Islamic finance. The reason for this is the ongoing political instability in Iraq, which Türkiye has overcome since the nineties and entered the development and development phase, as well as the government's support and development efforts for this sector.