Hitit kültüründe su
Water in Hittite culture
  1. Tez No: 956851
  2. Yazar: GÖKÇE BOZCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 527
Özet
Hitit Devleti, su kaynaklarını etkin bir şekilde yönetmenin önemini kavramıştır. İnşa ettikleri su yapıları ve geride bıraktıkları çivi yazılı metinler bu durumu açıkça ortaya koymuştur. Hititler suyu depolama ve dağıtma konusunda ne kadar başarılı olduklarını inşa ettikleri havuz ve baraj yapılarıyla göstermiştir. Havuz yapılarının daha çok dini ritüeller için kullanıldığı, baraj yapılarının ise tarım ve hayvancılıkta su biriktirmek amacıyla inşa edildiği anlaşılmıştır. Bu yapılar arasında yol güzergâhlarına inşa edilen kaya anıtları da dikkat çekmiştir. Bu anıtlar hem suyun kutsallığını vurgulamış hem de devletin siyasi otoritesini ve gücünü temsil etmiştir. Su yapılarının yanı sıra çivi yazılı metinler de Hititlerin suya verdiği önemi anlamamıza imkân tanımıştır. Metinler incelendiğinde, kral çifti için düzenlenen merasimlerden bayram metinlerine, büyü ritüellerinden dua, fal ve kehanet metinlerine, mektuplardan edebi eserlere, yasa, tarihi-idari metinler ve siyasi anlaşmalara kadar pek çok belgede suyun kullanımına dair önemli kayıtlara rastlanmıştır. Bu metinlerde, suyun kullanımı, su kaynaklarının korunması, yağmur duası gibi konuların yanı sıra su yapılarının bakımı ve korunmasına ilişkin detaylar da yer almıştır. Sonuç olarak Hititlerden günümüze ulaşan su yapıları ve çivi yazılı metinler, onların suya duyduğu saygıyı ve suyu yönetme becerisini göstermiştir ve bu maddi kültür unsurları Hitit su kültürünü yansıttığı için bu tez kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Hittite State understood the importance of managing water resources effectively. The water structures they built and the cuneiform texts they left behind clearly demonstrate this. The Hittites showed how successful they were in storing and distributing water through the construction of pools and dams. It is understood that pools were mainly used for religious rituals, while dams were built to store water for use in agriculture and livestock. Among these structures, the rock monuments built along road routes are also noteworthy. These monuments emphasized the sanctity of water and symbolized the political authority and power of the state. In addition to these water structures, the cuneiform texts also make it possible to understand the importance the Hittites attached to water. When the texts are examined, significant records related to the use of water can be found in ritual texts prepared for the royal couple, in festival texts, major rituals, prayers, divination and oracle texts, letters, literary works, laws, historical and administrative documents, and political treaties. These texts include information not only on the use of water, protection of water sources, and rain prayers, but also on the maintenance and preservation of water structures. As a result, the water structures and cuneiform texts that have survived from the Hittites to the present reveal their respect for water and their ability to manage it, and these tangible cultural elements have been examined in this thesis because they reflect the Hittite water culture.