Ses manzaraları: Şehir ses manzarası kompozisyonlarında farklı saha ses kaydı teknikleri kullanımının dinleyici deneyimi üzerindeki etkileri
Soundscapes: The impact of different field recording techniques on listener experience in urban soundscape compositions
  1. Tez No: 956852
  2. Yazar: ASLI YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BARKIN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, bir saha ses kayıtçısı olarak“Şehir ses manzaraları dinleyicide nasıl izlenimler bırakır?”sorusundan yola çıkarak, iki klasik stereo mikrofon tekniği olan ORTF (17 cm kardioid) ve AB (32 cm omni) düzenlerinin dinleyici üzerindeki etkisini incelemektedir. Tez sürecinde ses manzaraları alanının tarihsel gelişimi, bu alandaki önemli araştırmalar ve öne çıkan sanatçıların çalışmaları teknik ve estetik boyutlarda değerlendirilmiştir. Uygulama bölümünde, Üsküdar Validebağ Korusu, Kadıköy İskelesi ve Kadıköy Salı Pazarı'nda her teknikle sabit ve hareketli olmak üzere toplam 12 adet iki dakikalık ses kompozisyonu oluşturulmuştur. Aralarında ses profesyonellerinin de yer aldığı 32 katılımcı bu kolajları yönsellik, mekânsal genişlik, ses ayrışabilirliği, hoşluk ve duygusal tepki boyutlarında 1-9 Likert ölçeğiyle puanlamış, ayrıca tercihlerini yorumlamıştır. Analizlerde her ölçüt için yönlü eşleştirilmiş t-testi uygulanmış, etki büyüklüğü ve güven aralıkları raporlanmıştır. Sonuçlar, mekânsal doğruluk algısına yönelik duyarlılığı öne çıkarmaktadır. Bu çalışma, şehir ses manzarasında teknik tercih ile dinleyici algısı ilişkisini sistematik olarak inceleyen az sayıdaki araştırmadan biridir ve saha ses kaydıyla ilgilenen ses sanatçıları ve tüm sanatçılara, film ve oyun ses tasarımcılarına, film ve belgesel yapımcılarına ve ses mühendislerine mikrofon ve kayıt seçimlerinde yol gösterici olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the question,“What kind of impressions do urban soundscapes leave on listeners?”from the perspective of a field recordist. It investigates the impact of two classic stereo microphone techniques—ORTF (17 cm cardioid) and AB (32 cm omnidirectional)—on listener experience. The thesis also reviews the historical development of the soundscape field, significant research, and prominent artists' works from both technical and aesthetic standpoints. In the practice section, a total of 12 two-minute soundscape compositions were created using both techniques—both in stationary and sound-walk setups—at three urban locations in Istanbul: Validebağ Urban Forest in Üsküdar, Kadıköy Ferry Terminal, and Kadıköy Tuesday Bazaar. A group of 32 participants, including sound professionals, evaluated the soundscape compositions on a 1–9 Likert scale based on directionality, spaciousness, source separation and clarity, pleasantness, and emotional response, and provided qualitative feedback on their preferences. A one-tailed paired t-test was applied to each scale; effect size and confidence intervals were reported. The results highlight listeners' sensitivity to spatial accuracy cues. This study stands as one of the few systematic researches into the relationship between technical choices and listener perception in urban soundscape compositions. It aims to guide sound artists, field recordists, film and game sound designers, documentary and film producers, and sound engineers in making informed decisions about microphone and recording techniques.